Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Dąb na pamiątkę polskiego przewodnictwa w Radzie UE

0
Podziel się:

#
dochodzi inf. o imprezach
#

# dochodzi inf. o imprezach #

02.07. Kraków (PAP) - Na pamiątkę pierwszej polskiej prezydencji zasadzono w sobotę w Krakowie dąb. Drzewko będzie rosło obok Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dąb zasadzili wspólnie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Stanisław Kracik i wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

"Dąb był zawsze w kulturze słowiańskiej symbolem siły, trwałości i długowieczności" - mówił prezydent Majchrowski. Przypomniał, że dęby sądzono przy wyjątkowych okazjach - w taki właśnie sposób w Krakowie uczczono 750. rocznicę lokacji miasta na prawie magdeburskim, a pod Kopcem Piłsudskiego zasadzono już całą aleję drzew dla upamiętnienia przemian po roku 1989 r. i dokonań rządu Tadeusza Mazowieckiego. "Sądzę, że ten dąb będzie symbolem umocnienia naszego państwa w strukturach europejskich" - dodał prezydent Krakowa.

Wojewoda Stanisław Kracik mówił, że drzewa sadzimy w nadziei, że przetrwają pokolenia. "Są one wyrazem wiary w dobrą przyszłość" - zauważył Kracik, zaś wicemarszałek Kozak dodał, że dopiero za kilkadziesiąt lat okaże się, czy wykorzystaliśmy swoją szansę w Unii Europejskiej.

Młode drzewko rośnie nieopodal Dębu Wolności, zasadzonego w 1919 r. dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli.

W południe muzycy jazzowi z Piwnicy Pod Baranami odegrali na Rynku Głównym "Odę do radości" i w ten sposób ruszył "Europejski weekend", czyli cykl imprez zorganizowanych dla uczczenia polskiej prezydencji.

Blisko 60 zabytkowych samochodów przejechało ulicami Starego Miasta w paradzie zorganizowanej przez Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego. W konkursie na najelegantszy pojazd, w którym oceniano auta i prezencję załogi, pięć równorzędnych nagród zdobyli: Stanisław Gierat (samochód Jaguar XK 140 z 1955 r.), Michał Żurek (BMW 326 Cabrio z 1938 r.), Monika Winiarz (Mercedes 220S z 1959 r.), Ryszard Krzysztofik (MG TD z 1952 r.) oraz Michał Ratyński (Wander W24 z 1938 r.)

Po południu Teatr Groteska pokazał spektakl dla dzieci "Baśń o rycerzu bez konia". Dorośli próbowali sił w grze miejskiej polegającej na poszukiwaniu zaginionego manuskryptu Beethovena, kryjącego... przepis na krakowskie gołąbki!

Podczas Europejskiej Lekcji Śpiewania pod Wieżą Ratuszową zabrzmiały najpopularniejsze piosenki pochodzące z krajów Unii Europejskiej. "Chcieliśmy, żeby to nie były hymny ani utwory poważne. Wybraliśmy te piosenki, które europejski Nowak mógłby nucić rano przy goleniu albo wieczorem przy ognisku" - mówił PAP Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca krakowskich lekcji.

Zebrani na Rynku, wspierani przez artystów Lochu Camelot, śpiewali pierwszą zwrotkę w oryginalne np. po bułgarsku czy hiszpańsku, a kolejne już w tłumaczeniu na język polski. I tak np. Austrię reprezentował utwór "Usta milczą dusza śpiewa", Szwecję - przebój ABBA "Dancing Queen, Włochy - "Volare", a Wielką Brytanię - "Żółta łódź podwodna" z repertuaru The Beatlesów. Spośród polskich przebojów wybrano "Niech żyje bal", a z melodii krakowskich - "Jak długo na Wawelu".

Twórcy Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki, która działa w Krakowie, mają nadzieję, że Europejska Lekcja Piosenki będzie dla innych krajów UE impulsem do stworzenia Internetowej Sieci Europejskich Bibliotek Pieśni Narodowych, w której będzie można znaleźć piosenki każdego z krajów.

Wieczorem na krakowskim Rynku odbędzie się jeszcze koncert Pauliny Bisztygi i spektakl multimedialny.(PAP)

wos/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)