Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Dzwon Zygmunta przywita Benedykta XVI w Polsce, w Krakowie i na Wawelu

0
Podziel się:

Trzykrotnie zabije dla papieża Benedykta XVI
dzwon Zygmunta na Wawelu: kiedy Benedykt XVI przyleci do Polski,
kiedy przybędzie do Krakowa i kiedy będzie wjeżdżał na dziedziniec
Wawelu - poinformował PAP we wtorek proboszcz wawelskiej parafii i
szef dzwonników wawelskich ks. infułat Janusz Bielański.

Trzykrotnie zabije dla papieża Benedykta XVI dzwon Zygmunta na Wawelu: kiedy Benedykt XVI przyleci do Polski, kiedy przybędzie do Krakowa i kiedy będzie wjeżdżał na dziedziniec Wawelu - poinformował PAP we wtorek proboszcz wawelskiej parafii i szef dzwonników wawelskich ks. infułat Janusz Bielański.

Dzwon Zygmunta zabrzmi ze Wzgórza Wawelskiego w czwartek 26 maja o godz. 11.00, kiedy Benedykt XVI wyląduje na lotnisku w Warszawie; w piątek o godz. 20.00, kiedy przyleci do Krakowa śmigłowcem z Częstochowy; i w sobotę o godz. 17.45, kiedy nawiedzi Katedrę na Wawelu.

"Dzwon Zygmunta towarzyszy Polakom we wszystkich szczególnych chwilach. Podobnie witał przybywającego Jana Pawła II" - powiedział PAP we wtorek ks. Bielański.

"Wypełnimy swoje zadanie z radością i jak najlepiej będziemy potrafili" - zapewnił PAP jeden z dzwonników wawelskich, Marcin Biborski.

Krakowscy dzwonnicy już raz rozkołysali dzwon Zygmunta dla Benedykta XVI - 19 kwietnia 2005 roku - by uczcić jego wybór na papieża. Dźwięk "Zygmunta" rozlegał się wtedy nad Krakowem przez dwadzieścia pięć minut. Dzwonnicy zaczęli bić w dzwon zaraz po ogłoszeniu decyzji zgromadzonych na konklawe kardynałów.

Przez dwadzieścia pięć minut bił również w zeszłym roku dzwon Zygmunta na wieść o śmierci Jana Pawła II w sobotę 2 kwietnia wieczorem. W kolejne dni, aż do dnia pogrzebu w piątek, bił codziennie rano dla uczczenia pamięci Jana Pawła II.

Podczas każdej pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa witał go i żegnał dzwon Zygmunta. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 r. głos "Zygmunta" niósł się nad miastem aż pół godziny. Rozległ się także dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego 16 października 2003 roku.

Dzwon Zygmunta bije na Wawelu podczas największych uroczystości kościelnych i narodowych. Został ufundowany przez króla Zygmunta Starego i umieszczony na wieży 9 lipca 1521 r. Cztery dni później po raz pierwszy nad miastem rozległ się jego głos.

Serce dzwonu Zygmunta pękło podczas świąt Bożego Narodzenia 2000 roku. Dzwon Zygmunta z nowym sercem zadzwonił w Wielką Sobotę 2001 roku. Zdaniem dzwonników, jego dźwięk jest co najmniej tak piękny, jak "Zygmunta" ze starym sercem. Od tego momentu, z inicjatywy proboszcza wawelskiej katedry ks. Bielańskiego, pierwsza niedziela po Wielkanocy obchodzona jest jako święto dzwonników.

Do rozkołysania "Zygmunta" potrzebnych jest jednorazowo 12 osób. Przy szczególnych uroczystościach na wieży stawia się podwójna obsada dzwonników. Łącznie dzwonnikami są 32 osoby. 22 z nich należą do elitarnego Bractwa Dzwonników Zygmunta. Honorowym członkiem bractwa jest metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. (PAP)

hp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)