Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Fundacja "Hope" odnowiła współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym

0
Podziel się:

Fundacja "Hope" odnowiła współpracę z
Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Jej
przedstawiciele przekazali placówce sprzęt medyczny o wartości 150
tys. dolarów, w tym cztery pompy infuzyjne, cztery podgrzewacze
oraz cztery inkubatory - poinformowano we wtorek na konferencji
prasowej w Krakowie.

Fundacja "Hope" odnowiła współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Jej przedstawiciele przekazali placówce sprzęt medyczny o wartości 150 tys. dolarów, w tym cztery pompy infuzyjne, cztery podgrzewacze oraz cztery inkubatory - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Krakowie.

Jak powiedział dyrektor szpitala Maciej Kowalczyk, Fundacja pomagała szpitalowi od 1974 roku. W ostatnim latach ograniczyła jednak współpracę, gdyż Polska została uznana za kraj dobrej kondycji, a fundusze zaczęły być przekazywane w regiony biedniejsze.

"Jednak my spróbowaliśmy ponownie nawiązać współpracę, aby otworzyć nową erę w naszych stosunkach. Już nie jako potrzebujący, ale jako prawdziwy partner w biznesie przy organizacji szkolenia dla Europy środkowo-wschodniej" - dodał Kowalczyk.

Wyjaśnił, że podczas obecnej wizyty w Krakowie przedstawicieli władz Fundacji prowadzone będą rozmowy o utworzeniu na bazie szpitala Centrum Doskonałości Klinicznej w zakresie Pediatrii, które zajmie się kształceniem w zakresie chorób dzieci, kadr medycznych z państw Europy środkowo-wschodniej (głównie z Bułgarii i Ukrainy).

"Dzisiaj przekonaliśmy się, że nasz program nie został zakończony, o wiele więcej trzeba zrobić. Chcielibyśmy, aby szpital jeszcze bardziej się rozwijał" - powiedział prezydent Projektu "Hope", John P. Howe.

Dodał, że obecnie fundacja i szpital są na etapie pozyskiwania środków na wspomniane Centrum. Według dyrektora Kowalczyka być może zostanie uruchomione w przyszłym roku.

"Hope" jest jedną z największych organizacji charytatywnych na świecie. Fundacja została założona w USA w 1958 roku przez dr. Williama Walsha. Organizuje programy zdrowotne, pomoc medyczną oraz prowadzi programy edukacji profesjonalistów medycznych w 37 państwach.

W 1974 roku, w Instytucie Pediatrii w Krakowie - Prokocimiu, Fundacja rozpoczęła współpracę z Polską. Dzięki Project "Hope" w krakowskim szpitalu powstały m.in. kompleks rehabilitacji leczniczej, stary oddział Intensywnej Terapii Noworodka, pracownia radioterapii oraz Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci.

Aktywność fundacji nie ograniczała się tylko do szpitala w Prokocimiu. W 1982 roku udzieliła ona pomocy materialnej w postaci leków i sprzętu medycznego 21 szpitalom pediatrycznym i położniczym w kraju.

Obok działalności charytatywnej, podstawowym obszarem aktywności Fundacji "Hope" jest edukacja kadr medycznych. Od początku działalności Project "Hope" w Europie środkowo-wschodniej w ramach stypendiów zagranicznych i staży naukowych oraz konferencji naukowych zorganizowanych w Polsce przeszkolonych zostało ponad 6.500 lekarzy, pielęgniarek oraz osób zarządzających placówkami medycznymi, w tym wielu pracowników szpitala w Krakowie- Prokocimiu. (PAP)

rcz/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)