Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Kardynał Dziwisz poświęcił wielkanocne pokarmy

0
Podziel się:

Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa
Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas
tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie.

Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie.

"Chrystus zmartwychwstały jest symbolem życia dla nas wszystkich" - mówił kard. Dziwisz. Wszystkim zebranym życzył też nadejścia wiosny, która jest "znakiem życia, radości, pokoju".

Metropolita krakowski odniósł się do wyboru nowego papieża Franciszka, zaznaczając, że przybrane przez niego imię jest jego programem, który jest równocześnie programem całego Kościoła katolickiego.

"To program franciszkański - pokora, ubóstwo, miłość Chrystusa ukrzyżowanego, a także wrażliwość na przyrodę. Idziemy z papieżem i za papieżem" - podkreślił.

Jak przypomniał, ten rok jest wyjątkowym rokiem dwóch papieży: Benedykta XVI i Franciszka. "Benedykta XVI, którego kochaliśmy i kochamy, bardzo czcimy i jesteśmy mu wdzięczni za całe nauczanie" - zaznaczył.

Na tradycyjne święcenie na Rynek Główny w Krakowie przybyły w Wielką Sobotę tłumy mieszkańców miasta i turystów, z koszyczkami wypełnionymi świątecznymi wiktuałami. Przed Bazyliką Mariacką stanął stół z potrawami oraz ławy na koszyczki do święcenia.

Życzenia radosnych świąt złożyli mieszkańcom i gościom także gospodarze miasta: prezydent Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

Majchrowski mówił, że Wielkanoc jest w liturgii katolickiej wyjątkowym, najważniejszym świętem. "Przy okazji święcenia pokarmów chciałbym życzyć wszystkim, aby tych pokarmów nie zabrakło, abyśmy w spokoju, radości spędziliśmy te święta, a także cały najbliższy rok, aby było szczęśliwie w państwie, mieście i rodzinie" - powiedział.

Po uroczystości przybyłym na Rynek Główny rozdawano bochenki chleba - tzw. kukiełki - i jajka barwione w łuskach cebuli. Krakowianie i turyści mogli odwiedzić także odbywające się po drugiej stronie Sukiennic, na płycie Rynku Głównego, Targi Wielkanocne, które potrwają do Wielkanocnego Poniedziałku. Można na nich kupić stroiki, koszyki, palmy, świeczki, wydmuszki, ręcznie malowaną porcelanę, obrusy świąteczne i wyroby regionalne. (PAP)

rgr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)