Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konferencja teatrologiczna "Teatr XXI wieku"

0
Podziel się:

Chęć uzyskania diagnozy na temat sytuacji współczesnego teatru na Wschodzie i
Zachodzie Europy przyświeca organizatorom międzynarodowego projektu "Teatr XXI wieku. East meets
West - West meets East", który w dniach 12-14 grudnia realizowany będzie w Teatrze im. Słowackiego
w Krakowie.

Chęć uzyskania diagnozy na temat sytuacji współczesnego teatru na Wschodzie i Zachodzie Europy przyświeca organizatorom międzynarodowego projektu "Teatr XXI wieku. East meets West - West meets East", który w dniach 12-14 grudnia realizowany będzie w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.

Jak informują organizatorzy, celem projektu jest odnotowanie istotnych przemian, jakie teatrowi europejskiemu przyniosło ostatnie dziesięciolecie; zbadanie relacji tych przemian do aktualnej kondycji teatru i jego przyszłości, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie o miejsce Polski na teatralnej mapie Europy i porównanie praktyk teatralnych z obszarów Wschodniej i Zachodniej Europy.

Trzydniową konferencję poprzedzają rozpoczęte już warsztaty dramaturgiczne, prowadzone przez Stefanie Carp i Nikołaja Koladę. W programie przewidziano także wystąpienia ekspertów, którymi będą teatrolodzy Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz aktor, reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew.

"Nasza konferencja, poświęcona dramatowi, stanowi pierwszą cześć dwuletniego projektu, realizowanego przez dziewięć teatrów. Drugi etap projektu będzie poświęcony grze aktorskiej i przemianom modelu aktorstwa, a trzeci - technikom i praktykom scenicznym w najnowszym teatrze" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Anna Burzyńska, kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Jak wyjaśniła, konferencja stanowi cenną okazję skonfrontowania doświadczeń płynących z dwóch różnych światów. "Będziemy mieli okazję przekonać się, czy są to rzeczywiście dwa różne światy, czy też to, co zmieniło się w teatrze, w aktorstwie, w technikach i przestrzeni teatralnej, przebiega tak samo na Wschodzie i Zachodzie Europy. Kolejna cenna rzecz to możliwość określenia miejsca, jakie my w tym zajmujemy" - powiedziała Burzyńska.

Tematem kluczowym pierwszej części konferencji będzie "Tekst, zdarzenie i odpowiedzialność w najnowszym teatrze".

Projekt jest realizowany przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Uczestniczą w nim także: Volksbuehne am Rosa-Luxemburg-Platz w Berlinie, Państwowy Teatr Młody Litwy w Wilnie, Svandovo Divadlo na Smichove w Pradze, Piccolo Teatro di Milano - Teatro d'Europa w Mediolanie, Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia we Lwowie, Państwowy Akademicki Teatr im. Wachtangowa w Moskwie, Kijowski Akademicki Teatr Młody w Kijowie, Teatr La Rose des Vents w Villeneuve d'Ascq (Lille), Moskiewski Teatr Sowriemiennik w Moskwie.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013.(PAP)

hp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)