Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków odwołuje się od decyzji w sprawie działek kościelnych

0
Podziel się:

Kraków walczy o miejskie nieruchomości, które
Komisja Majątkowa przyznała opactwu oo. cystersów i parafii
Bazyliki Mariackiej. Gmina złożyła skargę kasacyjną do NSA i do
czasu jej rozpoznania odmówiła wydania nieruchomości -
poinformowano we wtorek PAP w magistracie.

Kraków walczy o miejskie nieruchomości, które Komisja Majątkowa przyznała opactwu oo. cystersów i parafii Bazyliki Mariackiej. Gmina złożyła skargę kasacyjną do NSA i do czasu jej rozpoznania odmówiła wydania nieruchomości - poinformowano we wtorek PAP w magistracie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA uznał, że gminie nie przysługuje prawo do odwołania od decyzji Komisji Majątkowej, która bez wiedzy gminy przekazała miejskie nieruchomości krakowskiemu opactwu oo. cystersów.

Majchrowski zwrócił się też do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyspieszenie innych skarg, dotyczących decyzji Komisji Majątkowej o przyznaniu krakowskiej Parafii Bazyliki Najświętszej Marii Panny miejskich nieruchomości przy ul. Siewnej i Balickiej.

Poinformował również opata i pełnomocnika oo. cystersów, że ze względu na złożone skargi gmina Kraków do czasu ich rozpoznania wstrzyma się z wydaniem nieruchomości.

Zgodnie z ustawą z 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła, wspólnota wyznaniowa może wnioskować o zwrot tych nieruchomości, które w przeszłości wykorzystywano do prowadzenia działalności kultowej, charytatywnej lub oświatowej. Rozstrzyganie tych spraw należy do rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

Na tej podstawie w 2006 roku komisja na niejawnym posiedzeniu bez udziału gminy przekazała cystersom 7 działek o wartości - według wyceny zleconej przez zakonników - 24 mln zł. Żadna z działek nie była w przeszłości własnością cystersów, potraktowano je jako tzw. mienie zamienne.

Gmina zwróciła się do komisji o dostosowanie jej orzeczenia do obowiązujących przepisów i poinformowała o sprawie ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz sekretarza Episkopatu, którzy desygnują do komisji po dwóch przedstawicieli. W odpowiedzi komisja poinformowała Kraków, że jest organem jednoinstancyjnym i na jej rozstrzygnięcia nie przysługuje odwołanie.

W takiej sytuacji gmina wysłała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do warszawskiej prokuratury okręgowej. Naruszenie prawa miałoby dotyczyć art. 231 kk; chodzi o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.

WSA w Warszawie podtrzymał jednak stanowisko Komisji Majątkowej, że gminie nie przysługuje prawo do odwołania od postanowień komisji, dlatego prezydent Krakowa wystąpił ze skargą kasacyjną w tej sprawie do NSA.

Prezydent w oparciu o ustawę Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dowodzi w skardze kasacyjnej, że Komisja Majątkowa jest organem administracji publicznej, a jej orzeczenia podlegają zaskarżeniu. Zwraca także uwagę na naruszenia proceduralne, m.in. na to, że Komisja Majątkowa wydawała orzeczenia na posiedzeniach niejawnych bez udziału przedstawicieli Krakowa.

"Oczekujemy na rozstrzygnięcie sądu drugiej instancji co do możliwości rozpoznania tej sprawy przed sądem administracyjnym, a równocześnie pracujemy nad formą wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych prof. Andrzej Oklejak. (PAP)

hp/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)