Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Organizatorzy wyjazdów do niewolniczej pracy przed sądem

0
Podziel się:

Przed krakowskim sądem okręgowym rozpoczął
się we wtorek proces organizatorów wyjazdów Polaków do
niewolniczej pracy we Włoszech. Na ławie oskarżonych zasiadły 23
osoby. Pokrzywdzonych zostało co najmniej 900 osob.

Przed krakowskim sądem okręgowym rozpoczął się we wtorek proces organizatorów wyjazdów Polaków do niewolniczej pracy we Włoszech. Na ławie oskarżonych zasiadły 23 osoby. Pokrzywdzonych zostało co najmniej 900 osob.

Jak poinformował rzecznik sądu Andrzej Almert, do wspólnego prowadzenia połączono trzy akty oskarżenia, przygotowane przez prokuraturę. Postępowanie co do dwóch osób sąd wyłączył i przekazał do prowadzenia przed sądem rejonowym.

Kilkunastu oskarżonym zarzucono działalność w międzynarodowej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z handlu ludźmi pod pozorem organizowania wyjazdów do prac sezonowych w rolnictwie na terenie Włoch. Proceder objęty zarzutami dotyczy lat 2002-2006.

Trzy osoby spośród oskarżonych odpowiadają za kierowanie grupą. Wśród pozostałych oskarżonych znajdują się osoby, które werbowały chętnych do pracy i pobierały opłaty. Zajmowały się także organizowaniem transportu do Włoch, ponieważ większość z nich to właściciele bądź współpracownicy firm transportowych. W sprawie ustalono blisko 900 pokrzywdzonych osób.

Oskarżonym, którzy kierowali bądź uczestniczyli w grupie przestępczej, grożą kary pozbawienia wolności do lat 15, pozostałym oskarżonym - do lat 8.

O Polakach pracujących we Włoszech zrobiło się głośno w lipcu 2006 roku, gdy w regionie Apulia na południu kraju uwolniono 119 Polaków, przetrzymywanych w bardzo ciężkich warunkach i pracujących na plantacjach za minimalne stawki.

Włoscy karabinierzy przeprowadzili akcję w okolicach Bari i Foggii, a polscy policjanci na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i lubelskiego. Operację pod kryptonimem "Ziemia Obiecana" koordynowała specjalna komórka "ROS" - karabinierów w Rzymie oraz zespół do walki z handlem ludźmi w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. W wymianie informacji pomagały Europol i Interpol.

Jak ustaliła w toku śledztwa krakowska prokuratura, istniały dwa poziomy organizacji przestępczej. Pierwszy - to osoby, które zamieszczały w prasie oferty zatrudnienia we Włoszech przy zbiorach warzyw i owoców, następnie organizowały transport, poprzez przeważnie własne duże firmy transportowe, głównie z terenu Podkarpacia, i pobierały opłaty przed wyjazdem.

Drugi poziom dotyczył organizacji pracy na plantacjach i dozór nad zwerbowanymi pracownikami. Członkowie grupy działali tam w oddzielnych komórkach, nadzorujących różne plantacje. Poszczególne komórki utrzymywały kontakty między sobą i z plantatorami, przenosiły pracowników, pilnowały ich, zastraszały, biły. (PAP)

hp/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)