Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krakowska prokuratura przystąpiła do sprawy o wykreślenie Arcybractwa Miłosierdzia z rejestru

0
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przystąpiła do
toczącego się przed tamtejszym sądem postępowania o wykreślenie
Arcybractwa Miłosierdzia z Krajowego Rejestru Sądowego. Z tego
powodu w piątek sąd odroczył rozprawę w tej sprawie do kwietnia.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przystąpiła do toczącego się przed tamtejszym sądem postępowania o wykreślenie Arcybractwa Miłosierdzia z Krajowego Rejestru Sądowego. Z tego powodu w piątek sąd odroczył rozprawę w tej sprawie do kwietnia.

Sprawa dotyczy Arcybractwa Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, założonego z inicjatywy Księdza Piotra Skargi w roku 1584. W 1960 r. władze komunistyczne rozwiązały stowarzyszenie. W 1989 roku reaktywował je krakowski społecznik i działacz "S" Zbigniew Chojnacki, uzyskując uchylenie decyzji o likwidacji. Odzyskał majątek stowarzyszenia, w skład którego wchodzi m.in. 17 kamienic w centrum Krakowa. Na tej bazie Arcybractwo - jak deklarują jego władze - prowadzi działalność charytatywną.

Na początku lat 90. Arcybractwo zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń Sądu Wojewódzkiego, a następnie, w 2002 roku, do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jako stowarzyszenie świeckie.

Tymczasem w lipcu 2004 roku minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie w sprawie nadania osobowości prawnej Arcybractwu Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. W rozporządzeniu stwierdzono, że arcybractwo jest "organizacją kościelną Kościoła Katolickiego w RP, erygowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego".

Jeszcze przed powołaniem kościelnego Arcybractwa Miłosierdzia sąd z urzędu usiłował wykreślić z KRS "cywilne" Arcybractwo Miłosierdzia. W kolejnych etapach tego postępowania uczestniczyła później krakowska kuria.

Pod koniec września ub.r. krakowski sąd wykreślił cywilne Arcybractwo Miłosierdzia z KRS. Podstawą tego rozstrzygnięcia było uznanie, iż istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia, które jako organizacja kościelna nie podlega wpisowi do KRS.

Odwołanie od tego rozstrzygnięcia złożyło "cywilne" Arcybractwo, podnosząc, iż jest kontynuatorem Arcybractwa Piotra Skargi.

W piątek do apelacji tej przyłączyła się prokuratura okręgowa, zgłaszając przystąpienie do sprawy i wnosząc o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Jak podnosi prokuratura, wykreślenie stowarzyszenia z rejestru powinno zostać poprzedzone postępowaniem likwidacyjnym, którego w tym przypadku nie było.

Ponadto prokuratura wskazuje, iż sąd w zaskarżanym orzeczeniu o wykreśleniu stowarzyszenia "nie odniósł się do argumentacji władz stowarzyszenia, dotyczącej pozyskania w XIX wieku osobowości prawnej, co czyniło je odrębną od Kościoła organizacją". Dlatego - podnosi prokuratura - żądanie uchylenia postanowienia jest zasadne.

Według krakowskiej kurii, istnieje tylko jedno, kościelne Arcybractwo Miłosierdzia, które na początku lat 90. bezpodstawnie zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń Sądu Wojewódzkiego.(PAP)

hp/ pz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)