Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kruk: w kwietniu tezy nowej ustawy abonamentowej

0
Podziel się:

W kwietniu przedstawione zostaną założenia
nowej ustawy abonamentowej; "bardzo poważnie rozważany" jest
pomysł, by abonament rtv płacili wszyscy, którzy mają dostęp do
prądu - powiedziała we wtorek PAP przewodnicząca Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk.

W kwietniu przedstawione zostaną założenia nowej ustawy abonamentowej; "bardzo poważnie rozważany" jest pomysł, by abonament rtv płacili wszyscy, którzy mają dostęp do prądu - powiedziała we wtorek PAP przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk.

"Zaczęliśmy w porozumieniu z Ministerstwem Kultury pisać nową ustawę abonamentową. Na razie nie mówiliśmy o tym głośno, ponieważ tworzący ją zespół jest na etapie zbierania opinii, ale myślę, że już w kwietniu podstawowe tezy ustawy zostaną ogłoszone" - powiedziała Kruk.

Szefowa KRRiT zastrzegła, że nie chce przesądzać o ostatecznym kształcie ustawy, zanim tworzący ją zespół nie zakończy prac, ale powiedziała, że "bardzo poważnie rozważane jest rozwiązanie, które było już kiedyś brane pod uwagę, czyli opłata od gniazdka z prądem".

Według różnych szacunków, abonamentu nie płaci regularnie ok. połowa odbiorców indywidualnych, a problem spadku dochodów z abonamentu szczególnie dotyka Polskie Radio, dla którego stanowi on blisko trzy czwarte przychodów.

Projekty, mające poprawić ściągalność abonamentu, pojawiają się od kilku lat. Opłata od tzw. gniazdka funkcjonuje np. w Czechach, gdzie każdy, kto ma prąd, jest automatycznie uznany za posiadacza odbiornika RTV i abonament płaci wraz z rachunkiem za energię elektryczną.

Szefowa KRRiT zapewniła ponadto we wtorek, że Krajowa Rada umorzy zaległości abonamentowe osobom, którym przysługuje zwolnienie z opłacania abonamentu, a mimo to otrzymały od Poczty Polskiej upomnienie, iż zalegają z jego zapłatą.

Upomnienia dla osób, którym przysługują zwolnienia z opłat abonamentowych, są efektem znowelizowanej w 2005 r. ustawy o radiofonii i telewizji. Z opłacania abonamentu zwolnieni są bowiem m.in.: inwalidzi I grupy i osoby, które ukończyły 75 lat. Nowelizacja nałożyła jednak na te osoby obowiązek składania oświadczeń, że nie zamieszkują one we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie podlegają zwolnieniu z opłacania abonamentu.

Zgodnie z ustawą, takie oświadczenia trzeba było złożyć do 16 grudnia 2005 r., nie wszyscy jednak to zrobili. W związku z tym przez cały 2006 r. aż do dziś mieli naliczany abonament, co sprawiło, że zalegają na ok. 240 zł.

Kruk powiedziała, że do KRRiT wpłynęło już ok. 3,5 tys. pism w tej sprawie, zapewniła też, że "wszyscy, którzy złożą odpowiednie oświadczenia i odwołają się do KRRiT, będą mieli te płatności umorzone".

Miesięczna opłata abonamentowa za radio i telewizor to obecnie 17 zł.(PAP)

js/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)