Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ks. Scotti: sensem informacji jest etyka

0
Podziel się:

Sensem informacji jest etyka, która nie może
być oddzielona od informacji - uważa sekretarz Papieskiej Rady ds.
Środków Społecznego Przekazu ks. prałat Giuseppe Scotti, który w
poniedziałek spotkał się z dziennikarzami w Warszawie.

Sensem informacji jest etyka, która nie może być oddzielona od informacji - uważa sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ks. prałat Giuseppe Scotti, który w poniedziałek spotkał się z dziennikarzami w Warszawie.

Według Scottiego "informować to znaczy edukować, kształtować człowieka".

Ks. Scotti będzie gościem międzynarodowej konferencji "Etyka w mediach w dobie globalizacji - wyzwania i zagrożenia", która odbędzie się w środę w Centrum Kongresowym "Opera Nova" w Bydgoszczy.

Nawiązując do tematyki konferencji, ks. Scotti podkreślił, że w Kościele zauważono jak ważna jest jego relacja z mediami. Dlatego też - jak zaznaczył - Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu kontaktuje się nie tylko z mediami i dziennikarzami Stolicy Apostolskiej, ale też z dziennikarzami pracującymi w mediach świeckich.

Jak poinformował ks. Scotti, Rada stara się także nawiązać kontakty z Konferencjami Episkopatów poszczególnych krajów. Podczas spotkań z biskupami Rada stara się przekonywać hierarchów, że "środki społecznego przekazu są częścią integralną dzisiejszego społeczeństwa i dlatego biskupi muszą tak formować kapłanów, aby umieli rozmawiać z mediami, z dziennikarzami".

"Kościół chce tworzyć społeczeństwo solidarne poprzez współpracę z mediami" - podkreślił ks. Scotti. W tym też celu - jak zaznaczył - Rada nawiązała już współpracę z uniwersytetami we Włoszech i USA, a zwłaszcza z wydziałami telekomunikacji społecznej w zakresie etyki w mediach.

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego relacje biskupów z dziennikarzami nie są najlepsze, ks. Scotti odpowiedział, że "na ogół biskupi są dobrzy i wierzący, ale wielu z nich boi się mediów, i wręcz uważają, że dziennikarze +gryzą+". Ocenił, że przyczyną tego jest m.in. to, iż boją się czy dziennikarze właściwie przedstawią ich myśl. Zazwyczaj bowiem wykorzystują oni tylko część ich wypowiedzi, co może prowadzić do wypaczenia przekazu.

Zdaniem ks. Scottiego częściowo takiemu stanowi rzeczy winni są również dziennikarze. Zdarza się po prostu, że nie są oni kompetentni, by prowadzić rozmowę na poważne problemy dotyczące Kościoła i społeczeństwa.

Uczestniczący w spotkaniu rzecznik prasowy diecezji bydgoskiej i jeden z organizatorów konferencji nt. etyki w mediach, ks. Mariusz Kuciński podkreślił, że "etyka jest częścią komplementarną człowieka, a także społeczeństwa". Dlatego też "społeczeństwo bez etyki nie może istnieć i stąd tak istotna jest rola etyki w mediach". (PAP)

skz/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)