Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: "Kolumbijka" w zborach muzeum w Grębocinie

0
Podziel się:

O żeliwną prasę drukarską, tzw. kolumbijkę wzbogaciło się Muzeum Piśmiennictwa
i Drukarstwa w Grębocine koło Torunia. Jest to urządzenie wyprodukowane prawdopodobnie latach 30.
XIX wieku w Anglii.

O żeliwną prasę drukarską, tzw. kolumbijkę wzbogaciło się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocine koło Torunia. Jest to urządzenie wyprodukowane prawdopodobnie latach 30. XIX wieku w Anglii.

"Prasę +kolumbijkę+ zaprojektował w 1813 r. Amerykanin George Clymer. Jest to urządzenie, pozwalające na drukowanie całej strony gazety za jednym naciśnięciem dźwigni. Podobny system dźwigni użyto wcześniej w prasie pomysłu lorda Charelsa Stanhope'a produkowanej w Anglii, ale rozwiązanie Clymera pozwalało na zwiększenie nacisku prasy bez nadmiernego wysiłku fizycznego drukarza" - powiedział w środę PAP rzecznik muzeum Jarosław Jaworski.

Z informacji posiadanych przez muzeum, jest to jedyna tego typu prasa drukarska w zbiorach polskich. Nazwa prasy wzięła się od hrabstwa w USA, gdzie mieszkał jej twórca. Sprowadzony do Grębocina egzemplarz został zakupiony w Wielkiej Brytanii.

"Clymer zaczynał od budowania pras drewnianych w rodzinnych Stanach Zjednoczonych. Gdy stworzył +kolumbijkę+ nie spotkał się uznaniem w swojej ojczyźnie. W 1818 r. przeniósł się do Anglii i wraz z partnerem założył fabrykę, odnosząc wieki sukces. W 1840 r. +kolumbijki+ były produkowane na licencji przez kilkanaście zakładów w Europie. Urządzenia też na zasadzie +odbitej fali+ trafiło do USA" - podkreślił Jaworski.

Cechą charakterystyczną "kolumbijek" była ozdobna przeciwwaga ramienia prasy w kształcie orła.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie powstało w 2004 r. Kolekcję muzeum tworzą zabytki związane z piśmiennictwem, papiernictwem, techniką i technologią drukarstwa. W zbiorach są m.in. liczne maszyny drukarskie, a także replika prasy Johannesa Gutenberga. (PAP)

rau/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)