Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kupcy i siostry służebniczki na Jasnej Górze

0
Podziel się:

Obchodzące 160-lecie istnienia swojego zgromadzenia Siostry Służebniczki
Najświętszej Maryi Panny modliły się w niedzielę na Jasnej Górze. Tego dnia na pielgrzymkę do
Częstochowy przyjechali także kupcy.

Obchodzące 160-lecie istnienia swojego zgromadzenia Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny modliły się w niedzielę na Jasnej Górze. Tego dnia na pielgrzymkę do Częstochowy przyjechali także kupcy.

Głównym punktem pielgrzymki zakonnic była msza św. na jasnogórskim szczycie, którą odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Eucharystię koncelebrowało 36 kapłanów.

Podczas mszy św. dziękowano za łaski udzielone zgromadzeniu w jego 160-letniej historii oraz proszono o dalsze błogosławieństwo. "Siostry służebniczki dzisiaj do Matki Najświętszej przyniosły swoją wdzięczność, nadzieję, zaufanie" - powiedział abp Michalik.

"To spotkanie jest takim wielkim wotum wdzięczności wszystkich nas służebniczek, który chcemy tutaj u stóp Pani Jasnogórskiej złożyć dziękując Panu Bogu za ogrom łask otrzymanych przez te 160 lat" - powiedziała, cytowana przez biuro prasowe sanktuarium, przełożona generalna Sióstr Służebniczek Śląskich Maria Brygida Biedroń.

W jubileuszowej Eucharystii uczestniczyło ponad tysiąc osób. Do Częstochowy razem z siostrami przyjechali przyjaciele zgromadzenia, a także podopieczni zakonnic.

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny założył 3 maja 1850 roku Edmund Bojanowski. Celem zgromadzenia jest służba bliźnim najbardziej potrzebującym pomocy duchowej czy materialnej, zwłaszcza dzieciom, ubogim i chorym.

Pielgrzymka sióstr służebniczek nie była jedyną, jaka w niedzielę odbywała się na Jasnej Górze. Po raz 22. do częstochowskiego sanktuarium przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich. Eucharystii odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów.

O. Płatek przypomniał, że pierwsza pielgrzymka kupiectwa polskiego na Jasną Górę odbyła się przed tuż II wojną światową. Wojna, a potem czasy powojenne nie sprzyjały prywatnemu kupiectwu ani rozwojowi handlu prywatnego. Dopiero od 1990 roku, kiedy kupcy po latach odzyskali swobodę działalności gospodarczej na nowo utrwaliła się tradycja pielgrzymowania przedstawicieli tych środowisk na Jasną Górę.

O. Płatek wskazał, że kupiectwo propaguje polskie wyroby, zdrową polską żywność, służy żywo interesom ojczyzny i dlatego zasługuje na wsparcie. "Czasem jest spychane przez giganty, zagraniczne supermarkety, ale nie zraża się tymi trudnościami i nadal służy rodakom" - powiedział.

Organizatorem tej pielgrzymki była Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług. Jest ona największą i najstarszą organizacją kupiecką w Polsce - istnieje od 85 lat. Zrzesza kupców, gastronomików i usługodawców, tworzących małe i średnie przedsiębiorstwa. Skupia w swoich szeregach ponad 70 tys. osób. (PAP)

kon/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)