Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwesta na zabytkowym cmentarzu w Radomiu

0
Podziel się:

Kwestę na rzecz ratowania nagrobków
znajdujących się na najstarszej nekropolii w Radomiu zorganizował
w Dniu Wszystkich Świętych Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego
Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Kwestę na rzecz ratowania nagrobków znajdujących się na najstarszej nekropolii w Radomiu zorganizował w Dniu Wszystkich Świętych Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Sekretarz komitetu Barbara Pikiewicz zapowiedziała w rozmowie z PAP, że za uzbierane w tym roku pieniądze ukończona zostanie renowacja żeliwnego grobu Marianny Pentz. "To trzeci z największych i najwartościowszych żeliwnych grobowców. Jego renowacja prowadzona jest etapami. Całość kosztów szacujemy na około 100 tysięcy złotych" - dodała Pikiewicz.

Marianna Pentz (1807-1900) była żoną Jana Pentza, właściciela jednego z najnowocześniejszych w Królestwie Polskim młynów parowych. Jan Pentz był protestantem; jego grób znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Radomiu. Nagrobek Marianny Pentz - o neogotyckiej, strzelistej i baldachimowej konstrukcji - znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego.

Oprócz żeliwnego grobu Marianny Pentz, w planach jest też renowacja wykonanego z piaskowca grobu Franciszki Ogińskiej. "Jest to grobowiec duży, o unikatowym kształcie. Na jego renowację potrzeba 25 tys. zł" - wyjaśniła Pikiewicz.

Radomski komitet organizuje kwesty co roku, od 15 lat. Udało się podczas nich uzbierać ponad 230 tys. zł. Za te pieniądze odrestaurowano m.in. neogotycki, żeliwny grób rodziny Herdinów, pochodzący z ok. 1879 roku. Nagrobek upamiętnia dziewięć osób pochodzących z zamożnej, kupieckiej rodziny, zmarłych na przestrzeni lat 1844-1895. Odnowiony został także grób rodziny Dzikowskich. Senior rodu Dzikowskich - Ludwik - był urzędnikiem administracji publicznej w Radomiu. W sumie renowacja obydwu pomników kosztowała 175 tys. złotych.

Pikiewicz podkreśliła, że komitet w pierwszej kolejności stara się przeprowadzać renowację grobów wartościowych i cennych pod względem artystycznym. "Wybieramy grobowce osób, którymi już nikt się nie opiekuje" - dodała.

W tym roku kwestujący pojawią się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego także w niedzielę. Komitet zaprosił do kwestowania wielu znanych radomian oraz młodzież.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu jest najstarszą nekropolią w mieście. Pochodzi z 1812 roku. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)