Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

L.Kaczyński z wicepremierem ChRL o współpracy gospodarczej

0
Podziel się:

Stosunków między Polską a Chińską Republiką
Ludową, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej,
dotyczyły wtorkowe rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z
wicepremierem Chińskiej Republiki Ludowej Peiyan Zengiem.

Stosunków między Polską a Chińską Republiką Ludową, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej, dotyczyły wtorkowe rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z wicepremierem Chińskiej Republiki Ludowej Peiyan Zengiem.

Jak wynika z komunikatu Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, L. Kaczyński podkreślił zainteresowanie Polski zwiększeniem eksportu do Chin oraz podkreślił, iż Chiny są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski. Wicepremier Peiyan Zeng zaznaczył, że wzajemne stosunki polityczne i gospodarcze w ostatnich latach uległy znacznemu ożywieniu, a Polska stała się najistotniejszym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podczas rozmowy poruszono również istotne kwestie międzynarodowe - podaje komunikat.

Według ministerstwa gospodarki, Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji, zarówno pod względem wartości wymiany handlowej ogółem, jak i wielkości importu. Wartość chińskich inwestycji w Polsce do końca 2006 r. wyniosła ok. 120 mln dolarów.

Z danych resortu wynika, że wartość polskich inwestycji w Chinach osiągnęła 128 mln euro. Kapitał w Chinach zaangażowały m.in. takie spółki jak: PZL Świdnik produkujący samoloty, producent obuwia - firma CCC oraz producenci odzieży - LPP, Tatuum i Atlantic.

Jak podaje GUS w 2006 r. eksport do Chin wzrósł o 29 proc., osiągając 762 mln USD, a import z Chin o 39 proc., osiągając 7.647 mln USD. Deficyt handlowy z Chinami wzrósł do 6,9 mld USD, co stanowiło 44 proc. całego ujemnego salda obrotów Polski w 2006 r.

Eksport z Polski do Chin w okresie 2000-2006 wzrósł siedmiokrotnie (chiński do Polski w tym samym okresie 5-krotnie). Polski eksport do Chin jest kilkakrotnie wyższy od eksportu do Japonii, Korei, Tajwanu czy Indii.

Zmienia się struktura eksportu do Chin. Rósł udział głównie miedzi, chemikaliów, tworzyw sztucznych i papieru - z 65,8 proc. do 74,7 proc. Natomiast spadła wielkość eksportu maszyn, pojazdów i wyrobów precyzyjnych z 27,7 proc. do 18 proc.

Do najważniejszych produktów w eksporcie z Polski do Chin w 2006 roku należały miedź i jej stopy, chemikalia organiczne, epoksydy, jelita wieprzowe, papier, kable, rudy i koncentraty ołowiu, blachy i taśmy stalowe, wyroby ceramiczne ogniotrwałe oraz części i akcesoria do samochodów.

Z Chin importujemy komputery i urządzenia peryferyjne, aparaturę telefoniczną i części, a także transformatory, zabawki, walizki, teczki, torby, lampy i oprawy oświetleniowe, podgrzewacze do wody, obuwie, telewizory i żarówki.

W handlu ze swym głównym partnerem handlowym - Unią Europejską Chiny mają nadwyżkę w wysokości 134,3 mld dolarów. W przypadku Stanów Zjednoczonych nadwyżka wynosi 163,3 mld USD.

W ocenie Ministerstwa Gospodarki, do perspektywicznych obszarów współpracy gospodarczej można zaliczyć m.in.: ochronę środowiska, przemysł metalurgiczny, chemiczny, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz energetyka.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)