Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: Rosji potrzebne są fizyczne gwarancje, że tarczy USA w Europie nie będzie

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej
Ławrow oświadczył we wtorek, że w sprawie tarczy antyrakietowej
jego krajowi nie wystarczą polityczne gwarancje USA; potrzebne są -
jak to ujął - fizyczne gwarancje, że elementów amerykańskiego
systemu w Europie nie będzie.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że w sprawie tarczy antyrakietowej jego krajowi nie wystarczą polityczne gwarancje USA; potrzebne są - jak to ujął - fizyczne gwarancje, że elementów amerykańskiego systemu w Europie nie będzie.

"Potrzebne są fizyczne gwarancje, że obiektów tarczy antyrakietowej USA w Europie nie będzie. Wówczas z naszej strony zbędne okażą się działania o charakterze wojskowo-technicznym" - oznajmił Ławrow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

"Jeśli chodzi o hipotetyczne polityczne gwarancje, to takowe dawano nam wielokrotnie - i w kwestii dyslokacji znacznych sił zbrojnych na terytorium nowych państw NATO, i w sprawie nietworzenia baz wojskowych. Wszystkie te polityczne gwarancje nie działały" - podkreślił rosyjski minister.

Według Ławrowa, najlepszym rozwiązaniem problemu tarczy z punktu widzenia bezpieczeństwa europejskiego byłoby odstąpienie od planów ulokowania elementów amerykańskiego systemu w Europie. "Wtedy Rosja nie byłaby zmuszona do kontrposunięć" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

"Popieramy propozycję prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, aby na czas prac nad nowym traktatem dotyczącym bezpieczeństwa europejskiego nie podejmować działań, które mogłyby zmienić sytuację w sferze bezpieczeństwa" - oświadczył Ławrow.

Rosja ostro sprzeciwia się planom umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Polsce i Czechach, twierdząc, że zagrozi to jej bezpieczeństwu narodowemu.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiedział na początku listopada, że Rosja rozmieści rakiety taktyczne Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim, jeśli w Europie powstaną bazy systemu antyrakietowego USA.

Sarkozy podczas zeszłotygodniowego szczytu Unia Europejska-Rosja w Nicei zaproponował zorganizowanie w połowie 2009 roku szczytu pod auspicjami OBWE, z udziałem Rosji i USA, o nowych podstawach paneuropejskiego bezpieczeństwa.

Do tego czasu - zasugerował francuski prezydent - Rosja i USA powinny wstrzymać się z decyzjami o rakietach oraz tarczy antyrakietowej.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)