Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarz: coraz więcej Polaków będzie mieć problemy z nerkami

0
Podziel się:

Przewlekła Choroba Nerek (PChN) występuje,
w różnych stadiach rozwoju, u ponad 4 mln Polaków; z roku na rok
liczba ta będzie się zwiększać - ostrzegł konsultant krajowy w
dziedzinie nefrologii, prof. Bolesław Rutkowski. Na PChN, która
grozi trwałą utratą czynności nerek, narażeni są zwłaszcza ludzie
chorzy na cukrzycę oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN) występuje, w różnych stadiach rozwoju, u ponad 4 mln Polaków; z roku na rok liczba ta będzie się zwiększać - ostrzegł konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, prof. Bolesław Rutkowski. Na PChN, która grozi trwałą utratą czynności nerek, narażeni są zwłaszcza ludzie chorzy na cukrzycę oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Polacy powinni zwrócić więcej uwagi na stan swoich nerek, a choroby nerek powinny być jak najwcześniej wykrywane - alarmował prof.Rutkowski na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. Ostrzegł, że rozwinięta PChN prowadzi do niewydolności nerek - konsekwencją dla chorych są dializy i przeszczepy nerek.

"W Polsce niezbędna jest realizacja programu wczesnego wykrywania chorób nerek. Dializy i transplantacje oznaczają duże obciążenie dla budżetu państwa" - zwrócił uwagę profesor.

Jak tłumaczył, procent osób chorych na PChN będzie się w Polsce zwiększał m.in. ze względu na wydłużanie się życia ludzi; według GUS, w 2030 roku jedną czwartą polskiego społeczeństwa stanowić będą ludzie, którzy przekroczyli 65. rok życia.

Na całym świecie na PChN cierpi 600 mln ludzi. Choroba ta występuje najczęściej - jako następstwo - u osób cierpiących na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca i nadciśnienie uszkadzają bowiem nerki. Liczba osób z cukrzycą systematycznie wzrasta. Nerki przypominają kształtem ziarno fasoli, ich wielkość - u dorosłego człowieka - zbliżona jest do rozmiaru męskiej pięści. Prawa nerka znajduje się tuż pod wątrobą, lewa pod przeponą.

Nerki spełniają w organizmie bardzo ważne funkcje, m.in. oczyszczają krew i odfiltrowują z niej nadmiar wody i zbędne produkty przemiany materii oraz regulują poziom substancji chemicznych we krwi. Odfiltrowują i przywracają do krwioobiegu ok. 200 litrów płynów na dobę - czyli ilość, jaką można wypełnić 20 wiader. Około dwóch litrów płynów na dobę usuwanych jest dzięki nerkom z organizmu w postaci moczu i zbędnych produktów przemiany materii.

Gdy nerki są niewydolne, dochodzi do niedostatecznego oczyszczania krwi i usuwania wody, czego skutkiem jest m.in. wzrost stężenia niepotrzebnych i szkodliwych składników krwi - toksyn i produktów przemiany materii. Zanieczyszczona krew dociera następnie do różnych narządów i tkanek w ludzkim organizmie, powodując zaburzenia ich funkcji.

Nerki odgrywają rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek przenoszących tlen - podkreślono na konferencji. Gdy u człowieka rozwija się PChN, nerki tracą zdolność pełnienia tej ważnej funkcji. Dlatego niemal nieuniknionym następstwem PChN jest anemia.

Niedokrwistość nerek utrudnia dostarczanie tlenu do tkanek i organów w całym organizmie. Przyczynia się do rozwoju choroby sercowo-naczyniowej - ponieważ serce zmuszane jest do intensywniejszej pracy niż zwykle, w celu zaopatrzenia organizmu w tlen. Choroba sercowo-naczyniowa to najczęstsza przyczyna śmierci ludzi chorych na PChN. (PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)