Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze: dzieci z astmą nie powinny unikać ćwiczeń fizycznych

0
Podziel się:

Promocja aktywności fizycznej wśród dzieci z astmą towarzyszyła tegorocznym
zawodom w chodzie "Na Rynek marsz", odbywających się na krakowskich Błoniach. Idea ta przyświecała
jednemu z okrążeń mityngu, którego współorganizatorem jest Fundacja Roberta Korzeniowskiego.

Promocja aktywności fizycznej wśród dzieci z astmą towarzyszyła tegorocznym zawodom w chodzie "Na Rynek marsz", odbywających się na krakowskich Błoniach. Idea ta przyświecała jednemu z okrążeń mityngu, którego współorganizatorem jest Fundacja Roberta Korzeniowskiego.

Na towarzyszącej zawodom konferencji pt.: "Wygraj z astmą" lekarze przekonywali rodziców dzieci z astmą, jak również samych pacjentów, że chorzy na astmę nie muszą unikać ćwiczeń fizycznych, a wręcz powinni je wykonywać, gdyż brak ruchu może tylko pogłębić chorobę. Jak podkreślali, pacjenci z astmą powinni uprawiać sport, pod warunkiem, że będą robić to mądrze i po konsultacji z lekarzem.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, która w większości przypadków ma podłoże alergiczne. Objawia się atakami duszności, kaszlu lub świszczącego oddechu. W społeczeństwie bardzo rozpowszechnione jest przekonanie, że wysiłek fizyczny dla dzieci z astmą jest niewskazany, gdyż może powodować ataki duszności.

"U pacjentów chorujących na astmę, wraz z wiekiem i postępem choroby oraz w wyniku niepełnego leczenia, pogarszają się parametry wentylacyjne płuc. Wysiłek fizyczny oraz prawidłowa terapia jest u tych chorych najważniejszym czynnikiem wzrostu płuc i pozwala im uzyskać większy +zapas+ pojemności płuc po zakończeniu ich wzrostu, tj. w wieku ok. 22 lat" - wyjaśnił PAP prof. Rafał Pawliczak z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który był jednym z wykładowców podczas spotkania "Wygraj z astmą".

Jak dodał specjalista, jeden z parametrów wentylacyjnych płuc - określany w skrócie FEV1, czyli objętość powietrza wydychana w pierwszej sekundzie forsowanego oddechu - jest czynnikiem, który ma udowodniony związek z długością życia. W uproszczeniu, można powiedzieć, że pacjenci z wyższą wartością FEV1 mają większe szanse na długie życie.

Zdaniem dr. Pawliczaka, uprawianie sportu poprawia też samoocenę u dzieci chorych na przewlekłą, zmuszającą do stosowania leków przez cale życie, chorobę.

W trakcie sobotniego spotkania, lekarze przedstawiali przyczyny i charakter astmy, tłumaczyli, jak praktycznie postępować z małym astmatykiem w domu, w szkole, podczas uprawiania sportu oraz jak przygotować go na wyjazdy wakacyjne (np. kolonie czy obozy). Opowiadali, jak powinno się leczyć astmę zgodnie z najnowszymi zaleceniami i że bardzo ważne jest regularne zażywanie leków przepisanych przez lekarza, gdyż od tego zależy, czy pacjent będzie mógł prowadzić normalne aktywne życie.

"Chcemy, by rodzice dzieci chorych na astmę zrozumieli, że różnią się one od swoich rówieśników tylko koniecznością regularnego przyjmowania leków" - podsumował prof. Pawliczak.

Inicjatywa "Wygraj z astmą" jest wspierana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Fundację Roberta Korzeniowskiego Sportowa Polska, która powstała, by promować amatorskie uprawianie sportu w społeczeństwie jako źródło zdrowia fizycznego, witalności i satysfakcji. (PAP)

jjj/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)