Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: rozdział uprawnień do emisji CO2 zależny od surowca

0
Podziel się:

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiada się za
uzależnieniem unijnych zasad rozdziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla firm - od rodzaju
surowców energetycznych stosowanych przez nie przy produkcji.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiada się za uzależnieniem unijnych zasad rozdziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla firm - od rodzaju surowców energetycznych stosowanych przez nie przy produkcji.

Od 2013 r. firmy w UE pod groźbą kar będą musiały rozliczać się z uprawnień do emisji CO2. Część dostaną bezpłatnie, pozostałe będą musiały kupić na rynku. Komisja Europejska chce, by podstawą rozdziału bezpłatnych uprawnień były wyliczenia dotyczące zużycia gazu.

Lewiatan przekonuje, że przy takim podejściu straci polska gospodarka, która jest oparta na węglu. Polskie firmy będą musiały kupić więcej uprawnień do emisji CO2 na wolnym rynku, co doprowadzi do wzrostu cen produktów. Według pracodawców, zbyt wysokie koszty spowodują ucieczkę energochłonnych branż poza granice UE, gdzie nie obowiązuje system uprawnień na emisję CO2, np. za naszą wschodnią granicę czy do Chin.

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami przedstawiciele branż opowiedzieli się za wprowadzeniem dodatkowego mechanizmu rozróżniającego, z jakich surowców energetycznych korzystają zakłady - gazu, węgla, czy ropy. Jeżeli podstawą wyliczeń pozostanie jedynie gaz, trzeba będzie zamknąć większość zakładów papierniczych, ciepłowni czy firm produkujących cement. Środki tych firm, zaplanowane na inwestycje, zostaną bowiem wydane na zakup uprawnień na wolnym rynku.

Uczestniczący w spotkaniu Zbigniew Kamieński z ministerstwa gospodarki, który uczestniczy w negocjacjach unijnych dotyczących uprawnień do emisji CO2 poinformował, że decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta w połowie grudnia. Polskie stanowisko, by wprowadzić wskaźnik różnicujący, znalazła poparcie krajów, które w podobnym stopniu korzystają z węgla przy produkcji - m.in. Czech i Słowacji.

"Liczymy, że tuż przed ostatecznym terminem podjęcia decyzji uda się przekonać większość krajów do naszego stanowiska" - mówił.

Lewiatan zaapelował do premiera o podjęcie działań, które pomogą przekonać unijnych urzędników do zmiany stanowiska. W ocenie organizacji pracodawców, forsowany przez KE pomysł, by rozdzielić uprawnienia na podstawie emisji gazowej, jest sprzeczny z unijną dyrektywą dotyczącą ograniczenia emisji CO2 z przemysłu.

Z szacunków PKPP Lewiatan wynika, że wskaźniki proponowane przez KE doprowadzą w 2013 r. do skokowego wzrostu cen ciepła o ok. 22 proc. Dla sektora chemicznego - wytwórców sody - opłaty związane z zakupem uprawnień do emisji podniosą koszty produkcji o ok. 19 proc.; dla branży cementowej wdrożenie wskaźników KE oznacza roczne koszty od 375 mln zł w 2013 r. do 735 mln zł w 2020 r.(PAP)

ago/ je/ jbr/

surowce
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)