Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Listy LiD praktycznie gotowe; rejestracja prawdopodobnie we wtorek

0
Podziel się:

Prawdopodobnie we wtorek zarejestrowane
zostaną w okręgowych komisjach wyborczych listy kandydatów
koalicji Lewicy i Demokratów (SLD+SdPl+PD+UP) - dowiedziała się
nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do Komitetu Wyborczego LiD.
Listy są już praktycznie gotowe, trwają jeszcze ostatnie rozmowy
dotyczące okręgu katowickiego.

Prawdopodobnie we wtorek zarejestrowane zostaną w okręgowych komisjach wyborczych listy kandydatów koalicji Lewicy i Demokratów (SLD+SdPl+PD+UP) - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do Komitetu Wyborczego LiD. Listy są już praktycznie gotowe, trwają jeszcze ostatnie rozmowy dotyczące okręgu katowickiego.

Termin rejestracji list mija w środę o północy.

O ile w większości miast układanie list przebiegało bez większych komplikacji, o tyle sporo problemów koalicjantom przysporzył okręg warszawski i krakowski. Ostatecznie jednak liderzy SLD, SdPl, Unii Pracy i Partii Demokratycznej ustalili, że stołeczną koalicyjną listę otworzy szef Socjaldemokracji Marek Borowski, a tuż za nim znajdzie się Ryszard Kalisz z SLD.

Trzecie miejsce przypadło byłemu prezydentowi Warszawy Marcinowi Święcickiemu (PD), czwarte zaś - posłance Sojuszu Katarzynie Piekarskiej. Jako piąty na liście do Sejmu startować ma szef młodzieżówki SLD - Federacji Młodych Socjaldemokratów, Grzegorz Pietruczuk.

W Krakowie liderem listy Lewicy i Demokratów ma być znany adwokat, mec. Jan Widacki. Niespodziewanie, w ostatniej chwili na start w nadchodzących wyborach zdecydował się też wiceszef SLD, były senator tej partii Andrzej Jaeschke, który na krakowskiej liście LiD znalazł się na miejscu drugim.

Na "trójce" koalicjanci umieścili sekretarza generalnego SdPl Wojciecha Filemonowicza; jako czwarty w Krakowie wystartuje szef Sojuszu w Małopolsce Kazimierz Chrzanowski.

W okręgu podwarszawskim "numer jeden" to były minister zdrowia Marek Balicki (SdPl); "dwójka" przypadła natomiast Markowi Papudze (SLD). Na miejscu trzecim znalazł się Wojciech Król (PD); na czwartym - były współpracownik prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Robert Smoleń.

Łódzką listę LiD otworzy szef SLD Wojciech Olejniczak, który o mandat w tym mieście powalczy m.in. ze swym byłym kolegą partyjnym i rządowym Leszkiem Millerem. Miller, który w ubiegłą sobotę, nie dostawszy się na listę LiD, odszedł z Sojuszu, teraz będzie liderem łódzkiej listy Samoobrony.

"Dwójkę" LiD w Łodzi dostał szef tamtejszych struktur Sojuszu Krzysztof Makowski.

W Poznaniu, z numerem jeden w wyborczym wyścigu, wystartuje Tomasz Lewandowski (SLD), a tuż za nim na liście znajdzie się przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski. Poznańską "trójką" LiD będzie z kolei Krystyna Łybacka (SLD).

Gdańską listę koalicji ma otwierać legenda "Solidarności" Bogdan Lis (PD), z pozycji drugiej wystartuje zaś Jolanta Banach z SdPl. W Gdyni "jedynkę" dostała wiceszefowa Sojuszu Joanna Senyszyn; "dwójka" przypadła jej klubowej koleżance - Izabeli Jarudze- Nowackiej.

W Lublinie, na miejscu pierwszym koalicjanci umieścili Grzegorza Kurczuka (SLD); pozycję drugą zajęła Izabella Sierakowska z SdPl.

Kieleckim liderem listy LiD będzie przewodniczący Świętokrzyskiej Rady Sojuszu Sławomir Kopyciński, a na drugim miejscu znajdzie się bliski współpracownik byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Waldemar Dubaniowski.

Szczecińską listę LiD otwiera sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski, a tuż za nim o mandat poselski powalczy jego odpowiednik z Partii Demokratycznej - Radosław Popiela.

W Katowicach liderem listy będzie Andrzej Celiński z SdPl. Nie wiadomo na razie, kto będzie na miejscu drugim. Teoretycznie powinien się na nim znaleźć przewodniczący SLD na Śląsku Zbyszek Zaborowski, jednak polityk ten nie krył swego niezadowolenia z obsady "jedynki" na swej liście. "Nie życzymy sobie spadochroniarzy z Warszawki" - mówił przed dwoma tygodniami. Sprawa katowickiej "dwójki" i startu Zaborowskiego ma się wyjaśnić po poniedziałkowym, wieczornym posiedzeniu Śląskiej Rady SLD.

We Wrocławiu "jedynką" koalicyjnej listy będzie Janusz Krasoń (SLD). W Wałbrzychu z kolei numerem jeden koalicji ma być Jan Lityński z PD, w Tarnowie listę LiD otworzy jego partyjna koleżanka Brygida Kuźniak.

W Bydgoszczy, liderem listy będzie Janusz Zemke (SLD), a w Toruniu - Marian Filar (PD). W okręgu legnickim z pierwszego miejsca o mandat posła będzie ubiegał się po raz kolejny szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński, a w Gliwicach - sekretarz tego klubu Wacław Martyniuk.

W Olsztynie liderem listy koalicji ma być Tadeusz Iwiński, w Elblągu - jedyny w minionej kadencji parlamentarnej senator Sojuszu Władysław Mańkut. Płocką listę LiD otworzy Jolanta Szymanek-Deresz, a radomską - Marek Wikiński (oboje z SLD). W Białymstoku na "jedynce" znalazł się Jarosław Matwiejuk, w Koszalinie - szef zachodniopomorskich struktur Sojuszu Stanisław Wziątek.

W Pile numerem jeden listy Lewicy i Demokratów został Romuald Ajchler; w Chełmie - Jan Byra (obaj są byłymi posłami SLD, obecnie w SdPl). Zielonogórską listę koalicji otwierać będzie szef Lubuskiej Rady Sojuszu Jan Kochanowski, a w Opolu - przewodniczący tamtejszych struktur Tomasz Garbowski.

Na "jedynce" w Siedlcach znalazła się Anita Błochowiak, a w Piotrkowie Trybunalskim - Artur Ostrowski (oboje z SLD). W Kaliszu z numeru pierwszego będzie startował szef Rady Wielkopolskiej Sojuszu Leszek Aleksandrzak.

Zgodnie z ordynacją, aby zarejestrować okręgową listę kandydatów na posłów, trzeba dołączyć do niej co najmniej 5 tys. podpisów z poparciem osób mieszkających w danym okręgu wyborczym. (PAP)

mkr/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)