Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Obchody 15-lecia pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę

0
Podziel się:

W Szydłowie, 80 km od Kowna, gdzie znajduje
się najważniejsze obok Ostrej Bramy sanktuarium maryjne na Litwie,
odbyła się w niedzielę uroczysta msza święta w intencji rychłej
beatyfikacji Jana Pawła II, upamiętniająca 15. rocznicę jego
wizyty w kraju naszych sąsiadów.

W Szydłowie, 80 km od Kowna, gdzie znajduje się najważniejsze obok Ostrej Bramy sanktuarium maryjne na Litwie, odbyła się w niedzielę uroczysta msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, upamiętniająca 15. rocznicę jego wizyty w kraju naszych sąsiadów.

W mszy świętej w Szydłowie (po litewsku Sziluva) uczestniczyło 10 tysięcy wiernych z Litwy i zagranicy, w tym z Polski.

Mszę koncelebrowali arcybiskup kowieński Sigitas Tamkievicius i metropolita białostocki, arcybiskup Wojciech Ziemba. W mszy uczestniczył także Algirdas Brazauskas, który piętnaście lat temu witał papieża Jana Pawła II jako prezydent kraju.

W czasie niedzielnych uroczystości na placu w Szydłowie został odsłonięty pomnik Jana Pawła II autorstwa polskiego rzeźbiarza, prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jan Paweł II przyjechał na Litwę w kilka dni po tym, jak ostatni żołnierz radziecki opuścił kraj nad Wilią i Niemnem.

"Nie bez przyczyny o wykonanie pomnika papieża poprosiliśmy polskiego artystę" - powiedział wysłannikowi PAP biskup pomocniczy archidiecezji kowieńskiej Jonas Iwanauskas. "Litwę i Polskę, Kościoły litewski i polski - dodał bp. Iwanauskas - łączą więzy wielowiekowej tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów".

Biskup podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta Jana Pawła II w 1993 roku była dla Litwinów "bardzo ważnym momentem, symbolem wiary i wolności". "Obecnie cieszymy się nie tylko z odrodzenia relacji państwowych, ale przede wszystkim z braterskich stosunków pomiędzy naszymi Kościołami" - powiedział bp Ivanauskas.

"Jan Paweł II to człowiek najbardziej kochany przez Litwinów w ostatnich 30 latach" - podkreślił bp Iwanauksas. I dodał: "papież- Polak był nam bardzo bliski jeszcze w czasach, gdy Litwini byli pod okupacją ZSRR".

"W czasach, gdy obchodziliśmy 600-lecie chrztu Litwy, kiedy ogłaszał błogosławionym Jerzego Matulewicza, kiedy wspominał patrona naszego kraju św. Kazimierza, zawsze pamiętał o nas, nie tylko w Rzymie ale przede wszystkim, gdy pielgrzymował do Polski" - przypomniał litewski biskup.

Niedzielna msza i wielki odpust w Szydłowie były częścią rozpoczętych tu poprzedniego dnia wielkich dziewięciodniowych obchodów przypadającego w tych dniach 400-lecia objawienia w tym miejscu Najświętszej Maryii Panny, uważanego za pierwsze w Europie.

Sanktuarium szydłowickie jest miejscem pojednania narodu litewskiego. Podobnie jak polska Częstochowa, Fatima czy Lourdes, sanktuarium ma nie tylko znaczenie dla współczesnego Kościoła ale i odgrywało wielką rolę w historii Litwy.

Jest ono miejscem symbolem odrodzenia narodowego Litwinów, szczególnie po czasach komunistycznych prześladowań. Najpierw władze carskiej Rosji, a następnie władze komunistyczne doskonale zdawały sobie sprawę, że jest to miejsce wyjątkowe, mające wielkie duchowe znaczenie dla Litwinów. Dlatego starały się wszelkimi sposobami uniemożliwiać pielgrzymowanie do tego miejsca. Tu Litwini podtrzymywali swoją narodową tożsamość i podtrzymywali łączność z papieżem i Kościołem powszechnym.

Mirosław Ikonowicz (PAP)

ik/ hb/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)