Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Projekt ustawy oświatowej zagraża polskim szkołom

0
Podziel się:

Ministerstwo Oświaty Litwy przygotowuje nowelizację ustawy oświatowej, która w
ocenie społeczności polskiej na Litwie zagraża polskim szkołom.

Ministerstwo Oświaty Litwy przygotowuje nowelizację ustawy oświatowej, która w ocenie społeczności polskiej na Litwie zagraża polskim szkołom.

"Jeżeli zostanie przyjęty proponowany obecnie projekt, liczba szkół polskich w kraju zmniejszy się o połowę. Z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski.

Litewski projekt ustawy o oświacie zakłada, że w kraju nie będzie szkół średnich. Na ich miejsce powstaną progimnazja, gimnazja i szkoły zawodowe.

Problem polega na tym, że wobec szkół średnich i gimnazjów stosowane są różne kryteria.

"Aby uzyskać miano gimnazjum, szkoła powinna przejść proces akredytacji. Aby go przejść, szkoła musi mieć co najmniej dwie klasy równoległe. Natomiast większość naszych szkół średnich ma tylko jedną klasę" - mówi Kwiatkowski.

"Gdyby szkoły na Litwie z polskim językiem wykładowym miały status szkół mniejszości narodowych, takich jak na przykład w Polsce, obowiązywałyby nas inne kryteria, nasze klasy mogłyby być mniejsze. Niestety, władze Litwy nie chcą o tym słyszeć" - zaznacza prezes "Macierzy Szkolnej".

W wielu podwileńskich miejscowościach są teraz po dwie, liczące niewielu uczniów szkoły średnie: litewska i polska. Istnieje zagrożenie, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy takie dwie szkoły, od klasy 9 do 12, będą łączone w jedną, by został spełniony wymóg odpowiedniej liczby uczniów w gimnazjum.

"Takie gimnazjum oczywiście będzie litewskie, z nauczaniem wszystkich przedmiotów po litewsku; polskie dzieci najwyżej będą miały dodatkową lekcję języka polskiego" - przewiduje Kwiatkowski, wyrażając opinię, że "będzie to początek końca".

Przypomina, że na początku ubiegłego wieku na Kowieńszczyźnie mieszkała 200-tysięczna społeczność polska. W okresie międzywojennym zaczęto tam zamykać szkoły polskie, w wyniku czego dzisiaj na Kowieńszczyźnie praktycznie nie ma Polaków.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)