Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Odsłonięto tablicę upamiętniającą ustanowienie św. Faustyny patronką miasta

0
Podziel się:

Tablicę upamiętniającą ustanowienie przez
Stolicę Apostolską św. Faustyny patronką Łodzi uroczyście
odsłonięto w piątek na fasadzie budynku łódzkiego magistratu. W
uroczystości uczestniczyli: prezydent miasta, radni minionej
kadencji, posłowie oraz mieszkańcy Łodzi.

Tablicę upamiętniającą ustanowienie przez Stolicę Apostolską św. Faustyny patronką Łodzi uroczyście odsłonięto w piątek na fasadzie budynku łódzkiego magistratu. W uroczystości uczestniczyli: prezydent miasta, radni minionej kadencji, posłowie oraz mieszkańcy Łodzi.

Ogłoszenie św. Faustyny patronką Łodzi odbyło się jesienią ubiegłego roku w trakcie uroczystości związanych z 85-leciem diecezji łódzkiej.

Kilka tygodni temu prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki wystąpił z inicjatywą budowy w mieście pomnika św. Faustyny Kowalskiej. Pomnik miałby stanąć przed kościołem pod wezwaniem św. Faustyny na pl. Niepodległości bądź w Parku im. Juliusza Słowackiego w miejscu, gdzie św. Faustyna doświadczyła objawień.

Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec (obecnie woj. łódzkie) jako trzecia córka - z dziesięciorga dzieci - małorolnego chłopa Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała niespełna trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi.

W wieku 20 lat przyjęto ją do zgromadzenia sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Pan Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego.

W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna umarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II. (PAP)

szu/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)