Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wystawa i charytatywna aukcja strusich pisanek

0
Podziel się:

Prawie 70 artystycznych pisanek ze strusich wydmuszek będzie można od
poniedziałku oglądać na wystawie w łódzkiej Manufakturze. Wśród autorów prac są malarze,
karykaturzyści i jubilerzy. Ich dzieła trafią na licytację na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

Prawie 70 artystycznych pisanek ze strusich wydmuszek będzie można od poniedziałku oglądać na wystawie w łódzkiej Manufakturze. Wśród autorów prac są malarze, karykaturzyści i jubilerzy. Ich dzieła trafią na licytację na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

Akcję "Malowane nadzieją" organizuje już po raz 12. przed świętami wielkanocnymi Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

W tym roku strusie pisanki wykonali m.in. Stasys Eidrigevicius, Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn czy Paweł Althamer, a także liczne grono studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na licytacji pojawi się też pisanka wykonana w 2005 r. przez rzeźbiarkę Magdalenę Abakanowicz, na której jest "odciśnięta" mała dłoń. Nabywca, który wtedy kupił dzieło, przekazał je ponownie na licytację.

Po raz pierwszy pisankę wykonała Małgorzata Musierowicz, autorka cyklu powieściowego "Jeżycjada". "Nie wszyscy wiedzą, że ta znana pisarka jest z wykształcenia plastykiem, skończyła ASP w Poznaniu i sama ilustruje swoje książki" - powiedział PAP organizator akcji ks. Piotr Kosmala.

Wśród pisanek są m.in. wyroby jubilerskie, rzeźby, wielobarwne dzieła z tradycyjnymi wielkanocnymi motywami lub abstrakcyjnymi wzorami. Według ks. Kosmali bardzo ciekawa jest praca jubilera Michała Golli, który zrobił w tym roku karafkę, z wykorzystaniem strusiej wydmuszki i 110 g srebra. Na licytację trafią także jubilerskie wydmuszki wykonane przez Jana Kalińskiego.

"Tematyka prac jest bardzo różnorodna. Na niektórych pisankach są elementy religijne m.in. ikony, są też tradycyjne pisanki, a studenci jak zwykle dali upust fantazji i powstały prace bardzo abstrakcyjne, pokazujące ile rzeczy można z takim jajkiem zrobić" - dodał ks. Kosmala.

Wśród prac jest również jajko namalowane przez niepełnosprawną, piętnastoletnią Gaję, dla której w tym roku Stowarzyszenie także zbiera pieniądze. Gaja urodziła się tylko z jedną w pełni sprawną kończyną. By mogła sprawniej funkcjonować potrzebuje specjalistycznej protezy ręki.

Wystawa otwarta zostanie w poniedziałek i będzie można ją oglądać przez dwa tygodnie - do 24 marca. Później wszystkie artystyczne pisanki oraz siedem obrazów ofiarowanych przez m.in. Jana Kantego Pawluśkiewicza trafią na aukcję, która 26 marca odbędzie się w hotelu andel's. Osoby spoza Łodzi będą mogły licytować dzieła telefonicznie, jeżeli wcześniej zgłoszą chęć udziału na stronie www.pisanki.art.pl; tam też można znaleźć zdjęcia prac.

Dochód z licytacji w części trafi do Gai; pozostała uzyskana kwota zostanie przeznaczony na letni wypoczynek dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W ubiegłym roku zebrano ponad 54 tys. zł.

Akcji patronują metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej wywodzi się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych założonego w 2001 roku. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją pielgrzymek, wycieczek i turnusów wakacyjnych. (PAP)

szu/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)