Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: 12 przyszłych parlamentarzystów zrezygnowało z mandatów radnych wojewódzkich

0
Podziel się:

1/3 radnych sejmiku województwa łódzkiego
zasiądzie w nowym parlamencie. Aż 12 z 36 radnych zostało posłami
lub senatorami. We wtorek na sesji sejmiku wybrani do parlamentu
radni złożyli oświadczenia o rezygnacji z mandatu, a sejmik podjął
uchwały w sprawie wygaśnięcia ich mandatów - poinformował PAP
rzecznik prasowy sejmiku Rafał Jaśkowski.

1/3 radnych sejmiku województwa łódzkiego zasiądzie w nowym parlamencie. Aż 12 z 36 radnych zostało posłami lub senatorami. We wtorek na sesji sejmiku wybrani do parlamentu radni złożyli oświadczenia o rezygnacji z mandatu, a sejmik podjął uchwały w sprawie wygaśnięcia ich mandatów - poinformował PAP rzecznik prasowy sejmiku Rafał Jaśkowski.

Najwięcej radnych wojewódzkich - pięciu - wprowadziła do parlamentu PO. W trzech okręgach wyborczych w Łódzkiem wystawiła ona na listach pięciu radnych i wszyscy dostali się do parlamentu. Do Senatu weszli wiceprzewodniczący sejmiku i b. sekretarza premiera Jerzego Buzka Krzysztof Kwiatkowski oraz Marek Trzciński. Kwiatkowski uzyskał rekordową liczbę głosów od 18 lat - w okręgu łódzkim głosowało na niego ponad 164 tys. osób.

Posłami z listy PO zostali Włodzimierz Kula i Jacek Zacharewicz oraz Artur Dunin. Ten ostatni dostał się do parlamentu startując z ostatniego miejsca na sieradzkiej liście Platformy.

Klub radnych PiS wprowadził do parlamentu trzech senatorów i posłankę. Senatorami zostali Przemysław Błaszczyk, Wiesław Dobkowski oraz Grzegorz Wojciechowski. Ten ostatni był kandydatem PSL-Piast, jest bratem eurodeputowanego i jednego z liderów PSL- Piast Janusza Wojciechowskiego. Posłanką PiS została Krystyna Grabicka.

Posłami z ramienia PSL zostali dwaj wicemarszałkowie sejmiku - Stanisław Olas i Stanisław Witaszczyk. Z listy LiD posłanką została natomiast była senator SdPl, prof. Zdzisława Janowska.

Zgodnie z ordynacją wyborczą odchodzących radnych zastąpią osoby, które w ubiegłorocznych wyborach samorządowych uzyskały najwyższy, po wybranych radnych, wynik na listach swoich ugrupowań. Wojewódzki komisarz wyborczy formalne zapyta te osoby czy zgadzają się na objęcie mandatów radnego.

Jeżeli nie będzie przeszkód, nowi radni będą mogli złożyć ślubowanie. Zrobią to na kolejnej, nadzwyczajnej sesji sejmiku, która prawdopodobnie zostanie zwołana w przyszłym tygodniu - wyjaśnił rzecznik sejmiku. Wtedy także mają zostać wybrani dwaj nowi wicemarszałkowie sejmiku.

Wśród 12 nowych radnych sejmiku znajdą się prawdopodobnie z ramienia PO: Jerzy Olejniczak, Sylwia Adamczewska, Anna Mizgalska- Dąbrowska, Franciszek Widera, Marek Grynkiewicz. W klubie radnych PiS znajdą się Tomasz Kupis, Witold Witczak, Jan Rożenek i prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Cieślak. Nowymi radnym PSL będą - Elżbieta Nawrocka i Zygmunt Kocimowski, a klub radnych LiD uzupełni były marszałek województwa - Mieczysław Teodorczyk.

Wybór nowych radnych prawdopodobnie nie zmieni układu sił w sejmiku, w którym rządzi koalicja PO z ludowcami oraz LiD. W 36- osobowym sejmiku ma ona 20 radnych. Pozostałe ugrupowania w samorządzie województwa to PiS - 12 radnych i Samoobrona - 4 radnych. (PAP)

szu/ par/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)