Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łopacka, Majdan i żona Marian Krzaklewskiego kandydują na radnych

0
Podziel się:

Szef jurajskiego GOPR Piotr Van der Coghen,
bramkarz Radosław Majdan, b. pracownica sieci handlowej Biedronka
Bożena Łopacka oraz żona b. przewodniczącego NSZZ "Solidarność"
Mariana Krzaklewskiego - Maryla to tylko niektórzy kandydaci w
jesiennych wyborach samorządowych.

Szef jurajskiego GOPR Piotr Van der Coghen, bramkarz Radosław Majdan, b. pracownica sieci handlowej Biedronka Bożena Łopacka oraz żona b. przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Mariana Krzaklewskiego - Maryla to tylko niektórzy kandydaci w jesiennych wyborach samorządowych.

W piątek o północy upłynął termin rejestracji list kandydatów na radnych w listopadowych wyborach samorządowych. Według danych PKW, Polacy 12 listopada wybiorą 46 790 radnych: 561 radnych 16 sejmików wojewódzkich, 6284 radnych powiatowych, 1707 radnych w miastach na prawach powiatu, 37 831 radnych gminnych oraz 407 radnych dzielnic Warszawy.

Na Górnym Śląsku o ponowny wybór ubiegają się m.in. członkowie dotychczasowego zarządu województwa. Z listy Lewicy i Demokratów startuje dotychczasowy marszałek województwa Michał Czarski oraz jego zastępcy Sergiusz Karpiński, Marian Jarosz i Wiesław Maras. Na reelekcję liczy również znany ze zgłaszania kontrowersyjnych wniosków oraz propozycji zmian w programie obrad Rajmund Pollak (LPR). Radnym sejmiku śląskiego chce zostać m.in. szef jurajskiej grupy GOPR Piotr Van der Coghen - z listy PO.

Na Opolszczyźnie 700 kandydatów w wyborach samorządowych wystawi komitet wyborczy "Mniejszość Niemiecka". Zdaniem pełnomocnika komitetu wyborczego mniejszości Ryszarda Donitzy, realne jest zdobycie przez opolskich Niemców ośmiu mandatów w samorządzie województwa. Kandydatem mniejszości na marszałka województwa jest obecny wicemarszałek, Józef Kotyś. O ponowny wybór starać się będą także obecny marszałek Opolszczyzny Grzegorz Kubat i wicemarszałek Ewa Rurynkiewicz (oboje z SLD). Liderem listy do sejmiku w jednym z okręgów jest też b. SLD-owska senator, Apolonia Klepacz.

W województwie warmińsko-mazurskim kandydatami na radnych będą m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe Biedronka Edward Golent i Bożena Łopacka. Golent będzie kandydatem PiS do sejmiku województwa warmińsko- mazurskiego. Łopacka, która zasłynęła w Polsce z nagłośnienia przypadków łamania praw pracowniczych w Biedronce, jest na liście kandydatów Lewicy i Demokratów do powiatu elbląskiego.

Liderem listy Lewicy i Demokratów do sejmiku warmińsko- mazurskiego jest marszałek województwa Andrzej Ryński, obecnie także prezes Związku Województw RP. Z tej listy do sejmiku startuje także była posłanka SLD z wykształcenia nauczycielka Danuta Ciborowska.

Ze wspólnej listy Lewicy i Demokratów do olsztyńskiej rady miejskiej kandyduje były wojewoda Stanisław Szatkowski. Jednocześnie jest on także kandydatem SLD na prezydenta Olsztyna. Radną Olsztyna chce zostać b. posłanka SdPl Joanna Sosnowska, która dała się poznać w poprzednim Sejmie jako obrończyni praw mniejszości seksualnych.

Do sejmiku województwa podkarpackiego kandydują m.in. b. senator Kazimierz Jaworski i przewodniczący rzeszowskiego regionu "Solidarności" Wojciech Buczak z PiS; Krzysztof Martens i Grzegorz Lato z SLD; obecny przewodniczący sejmiku Krzysztof Kłak z PO; aktualny marszałek województwa Leszek Deptuła i prezes klubu żużlowego Marma Polskie Folie Rzeszów Marta Półtorak z PSL.

Na listach wyborczych znaleźli się także m.in.: b. posłowie Bolesław Bujak (PSL), Alicja Lis (Samoobrona), b. senator Janusz Konieczny (SLD). Z listy SLD do sejmiku kandyduje również b. redaktor naczelny dodatku rzeszowskiego "Gazety Wyborczej" Jarosław Gawlik, a z PO b. wojewoda przemyski i opolski Adam Pęzioł.

W Rzeszowie o fotel prezydenta będą konkurować m.in. obecny prezydent Tadeusz Ferenc, którego wspiera SLD oraz Marian Hady z PiS. W Krośnie z obecnym prezydentem Piotrem Przytockim będą rywalizować b. poseł Andrzej Kozioł (PiS) i b. senator Jerzy Borcz (PO). W Stalowej Woli kandydatem PiS na prezydenta jest b. senator Janina Sagatowska. Z kolei lider rzeszowskiej "Solidarności" w latach 1980-81 Antoni Kopaczewski znalazł się na liście PiS do rady Rzeszowa. Kopaczewski, którego poparła miejscowa "S", radnym Rzeszowa jest od kilku kadencji.

Liderem listy kandydatów Samoobrony do sejmiku województwa wielkopolskiego jest obecny radny sejmiku Tomasz Budner, syn posła tej partii Alfreda Budnera i brat senator Margarety Budner. Na pierwszym miejscu listy do sejmiku zgłoszonej przez zjednoczoną Lewicę i Demokratów znajduje się była starosta powiatu konińskiego i była senator Elżbieta Streker-Dembińska.

Do sejmiku województwa podlaskiego dotąd zarejestrowane komitety to m.in. LPR, PSL, Partia Emerytów i Rencistów oraz Samoobrona. Na liście Lewicy i Demokratów jest m.in. obecny marszałek województwa Janusz Krzyżewski i była poseł SLD, potem SdPl Barbara Ciruk. Radnym z tej listy chce zostać też Jan Syczewski, były poseł i przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w RP.

Z listy PO wystartuje m.in. były marszałek województwa Sławomir Zgrzywa. PiS wystawia m.in. Wiesława Kamieńskiego, doradcę b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza ds. Ściany Wschodniej, i Elżbietę Kaufman-Suszko, b. prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jedną z kandydatek PiS do rady miasta Gdańska będzie Maryla Krzaklewska, żona b. szefa NSZZ "Solidarność". O mandat gdańskiego radnego będzie ubiegała się też b. posłanka AWS, Ewa Sikorska- Trela. O miejsce w sejmiku będzie ubiegać się Anna Gwiazda, siostra jednego z założycieli "Solidarności" Andrzeja Gwiazdy.

Z ramienia PO z pierwszej pozycji z okręgu słupskiego do sejmiku pomorskiego będzie startować... Marek Biernacki. Nie chodzi jednak o posła tej partii, a o wiceburmistrza Ustki. O miejsce w gdyńskiej radzie miasta ubiegać się będzie piłkarz, b. reprezentant Polski, Janusz Kupcewicz.

Liderem wspólnej listy Lewicy i Demokratów do sejmiku pomorskiego jest b. wiceszefowa resortu gospodarki, Jolanta Banach. Do Sejmiku startuje też były poseł i członek Komisji Śledczej ds. PKN Orlen Andrzej Różański, a także Henryk Wojciechowski do niedawna szef pomorskiego oddziału NFZ. O mandat radnego Gdańska ubiegać się będzie m.in. była senator Wanda Kustrzeba.

Kandydatką PSL do sejmiku województwa świętokrzyskiego będzie kompozytorka, autorka wielu przebojów polskiej estrady Katarzyna Gaertner. Na radnego wojewódzkiego ma kandydować także Arkadiusz Bilski - były kapitan drużyny Kolportera Korony Kielce.

O miejsce w świętokrzyskim sejmiku postanowili walczyć również byli posłowie: Leszek Bugaj, Tadeusz Kowalczyk (obaj PSL) i Sławomir Marczewski (SLD), a także byli senatorowie - Jerzy Suchański (SdPl) i Tadeusz Bartos (SLD).

Konkurentami byłych parlamentarzystów będą w wyborach czołowi świętokrzyscy samorządowcy obecnej kadencji; marszałek Franciszek Wołodźko (SLD), wicemarszałek Józef Kwiecień (PSL), przewodniczący sejmiku Stefan Pastuszka i jego zastępca Ryszard Nagórny (obaj także z PSL).

O mandat radnego sejmiku zdecydowali się rywalizować również: były wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik (SLD), były wiceprezydent Kielc Leszek Andrasik (PO) i były dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach Lech Hamera (PO).

Klubowymi kolegami Arkadiusza Bilskiego w sejmiku mogą zostać: prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, sekretarz Kielc Janusz Koza, były prezes Huty Ostrowiec Henryk Krokera i były komendant kieleckiej policji Tadeusz Winiarski.

Do sejmiku województwa łódzkiego z list PSL kandydują m.in. obecny marszałek Stanisław Witaszczyk i członek zarządu województwa Stanisław Olas. O mandaty radnych sejmiku ubiegają się także startujący w wyborach na prezydenta Łodzi - Krzysztof Makowski (SLD) z listy Lewicy i Demokratów oraz kandydat PO b. sekretarz b. premiera Jerzego Buzka Krzysztof Kwiatkowski.

Z list lewicy do sejmiku startują także b. prezydent Łodzi Krzysztof Jagiełło i b. poseł Michał Kaczmarek, a z listy Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego do sejmiku kandyduje rzecznik prasowy prezydenta Łodzi i b. rzecznik "S" Kajus Augustyniak.

W woj. zachodniopomorskim o mandat samorządowca ubiegać się będą m.in. Marek Kolbowicz, dwukrotny mistrz świata w wioślarstwie, w tym tegoroczny, a także trzykrotny olimpijczyk kandyduje na radnego Szczecina z listy wyborczej Komitetu Wyborczego Stadion 2009.

Z listy PO na radnego sejmiku woj. zachodniopomorskiego startuje inny znany szczeciński sportowiec - bramkarz Pogoni Szczecin Radosław Majdan.

Ze wspólnych list Lewicy i Demokratów do sejmiku zachodniopomorskiego startują m.in. obecny marszałek województwa Zygmunt Meyer i jego dwaj zastępcy - Mariusz Holicki oraz Henryk Rupnik. O mandat radnego sejmiku ubiega się także jego obecny przewodniczący Karol Osowski oraz dwaj radni sejmiku - były kurator oświaty Jerzy Kotlęga i Dariusz Wieczorek. W samorządzie chce zasiąść również była posłanka Elżbieta Piela-Mielczarek i były wicewojewoda Jan Sylwestrzak.

Na pierwszym miejscu listy PSL do sejmiku znalazł się dyrygent, były dyrektor szczecińskiej opery Warcisław Kunc. Powtórnie o mandat radnego w województwie z listy Samoobrony ubiegać się będzie 34-letni bratanek Andrzeja Leppera Bogusław. Radnym sejmiku chce też zostać Cezary Urban, dyrektor szczecińskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego, uznanego w rankingu "Rzeczpospolitej " i "Perspektyw" za najlepsze liceum w Polsce. LPR wystawiła do sejmiku m.in. Ireneusza Fryszkowskiego, członka Rady Nadzorczej TVP i szefa gabinetu politycznego ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego.

Około 9 tys. kandydatów do rad oraz na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów zarejestrowały do piątkowego popołudnia komisje wyborcze w woj. lubelskim. O mandat radnego sejmiku zamierza ubiegać się m.in. znana działaczka lewicy Izabella Sierakowska, która startuje też w wyborach na prezydenta Lublina.(PAP)

ajg/ mgm/ mtb/ jes/ kyc/ ali/ jsz/ rof/ kow/ pek/kli/ mch/ szu/ ble kop/ epr/ mgm/ olz/ la/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)