Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Rok 2012 - rokiem Johna Cage'a w Lublinie

0
Podziel się:

2012 r. ogłoszony został w Lublinie Rokiem Johna Cage'a, którego setna
rocznica urodzin mija w tym roku. Przez cały rok w Lublinie odbywać się będą koncerty prezentujące
dzieła Cage'a - jednego z najwybitniejszych twórców sztuki awangardowej XX w.

2012 r. ogłoszony został w Lublinie Rokiem Johna Cage'a, którego setna rocznica urodzin mija w tym roku. Przez cały rok w Lublinie odbywać się będą koncerty prezentujące dzieła Cage'a - jednego z najwybitniejszych twórców sztuki awangardowej XX w.

Organizatorem obchodów jest miejski Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża". Jego dyrektor artystyczny Jan Bernad podkreślił w środę na konferencji prasowej, że awangardowe wizje Cage'a formułowane kilkadziesiąt lat temu są do dziś obecne w sztuce. "Ciągle żyjemy w epoce cageowskiej" - powiedział Bernad.

"Cage to jedna z najwybitniejszych postaci sztuki awangardowej XX w., myśliciel, kompozytor, wizjoner, człowiek, który w 1937 r. przewidział, że rozwój muzyki będzie zmierzał w stronę muzyki elektronicznej. Zajmował się malarstwem, był twórcą, który łączył sztukę zachodu z filozofią buddyzmu zen" - dodał Bernad.

W Lublinie wystąpią artyści, którzy współpracowali z Cagem, tacy jak Margaret Leng Tan i Pauline Oliveros z USA, które przyjadą w maju na festiwal muzyczny Kody. Pojawią się też twórcy młodego pokolenia. "Wszystkich ich łączy postawa eksperymentatora, artysty poszukującego, artysty niepokornego" - zaznaczył Bernad.

Już w dniach 17-19 stycznia warsztaty muzyczne poprowadzi niemiecka pianistka Magda Mayas. Gra ona na wnętrzu fortepianu, szuka nowych możliwości dźwiękowych instrumentu. Warsztaty będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

"Specyfika tych warsztatów odwołuje się do wyobraźni ludzi nawet bez wykształcenia muzycznego. Wychodzimy naprzeciw pewnej idei wypowiedzianej przez Cage'a kilkadziesiąt lat temu: każdy może być kompozytorem, każdy może być twórcą, to znaczy każdy może słyszeć świat, każdy może temu światu zadawać pytania i każdy może oczekiwać od tego świata odpowiedzi" - wyjaśnił Bernad.

W maju tego roku UMCS zorganizuje konferencję "Cage100", na którą mają przyjechać najwybitniejsi badacze twórczości Cage'a z USA i Wielkiej Brytanii. Wygłoszą oni odczyty poświęcone zagadnieniom istotnym dla zrozumienia dziedzictwa Cage'a we współczesnej kulturze i sztuce.

Ogłoszony będzie konkurs na współczesną interpretację wybranych utworów Cage'a, skierowany zarówno do profesjonalnych muzyków jak i ludzi bez wykształcenia muzycznego. Organizatorzy zapowiadają, że będą premiować oryginalność i "świeże spojrzenie" na muzykę współczesną.

W ukazującym się w Lublinie kwartalniku Akcent zamieszczony zostanie blok tekstów Cage'a i tekstów o nim. Planowana jest także wystawa partytur Cage'a.

John Cage urodził się w 1912 r. w Los Angeles, zmarł w 1992 w Nowym Jorku. Był kompozytorem, grafikiem, pisarzem, poetą. Jest zaliczany do najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury. Jedną z jego kompozycji jest utwór "4 minuty 33 sekundy", w którym nie zostaje zagrany ani jeden dźwięk, na pięciolinii zapisane są wyłącznie różnego rodzaju pauzy. (PAP)

kop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)