Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Szpital w Parczewie zakończył strajk

0
Podziel się:

Szpital w Parczewie (Lubelskie) zakończył we
wtorek strajk. Protest trwa jeszcze w siedmiu placówkach służby
zdrowia w regionie; lekarze żądają podwyżek płac - poinformował
PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na
Lubelszczyźnie Janusz Spustek.

Szpital w Parczewie (Lubelskie) zakończył we wtorek strajk. Protest trwa jeszcze w siedmiu placówkach służby zdrowia w regionie; lekarze żądają podwyżek płac - poinformował PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Lubelszczyźnie Janusz Spustek.

Szpital w Parczewie jest kolejną placówką, której dyrekcja podpisała porozumienie o podniesieniu płac. "Podwyżka w Parczewie będzie w kilku etapach, od czerwca do października i w sumie wyniesie 30 proc. poborów" - powiedział Spustek.

W Lubelskiem nadal strajkują: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie oraz szpitale w Chełmie, Janowie Lubelskim, Lubartowie, Radzyniu Podlaskim, Puławach i Bychawie.

Strajki absencyjne w lubelskiej służbie zdrowia trwają od 15 maja. Łącznie zorganizowano je w kilkunastu placówkach.

W strajkujących szpitalach lekarze pracują jak w dni świąteczne, na oddziałach szpitalnych pozostaje tylko niezbędna obsada. Wykonywane są jedynie zabiegi ratujące życie, planowe operacje odwołano. Nie przyjmują pacjentów przyszpitalne przychodnie.

Strajki są bezterminowe. Protestujący zapowiadają, że wrócą do pracy dopiero po spełnieniu ich żądań. Domagają się podwyżki płac o 30 proc. jeszcze w tym roku i podwojenia zarobków w roku przyszłym.

Wojewoda lubelski skierował we wtorek do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia prawa przez związkowców, którzy zorganizowali strajk w Bychawie. Już w piątek trafiło do prokuratury takie doniesienie wojewody dotyczące ośmiu innych szpitali. Zdaniem wojewody, związkowcy w tych placówkach nie spełnili wymogów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, głównie nie przeprowadzili referendów z udziałem co najmniej połowy wszystkich pracowników. Według związkowców, strajki są legalne. (PAP)

kop/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)