Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Marsz Nadziei "Razem pokonamy raka"

0
Podziel się:

Lekarze, pielęgniarki i studenci
pielęgniarstwa przeszli w sobotę przez centrum Lublina w marszu
pod hasłem "Razem pokonamy raka". Zachęcali kobiety do badań
profilaktycznych, które pozwolą na wczesne wykrycie chorób
nowotworowych, co daje szanse na ich wyleczenie.

Lekarze, pielęgniarki i studenci pielęgniarstwa przeszli w sobotę przez centrum Lublina w marszu pod hasłem "Razem pokonamy raka". Zachęcali kobiety do badań profilaktycznych, które pozwolą na wczesne wykrycie chorób nowotworowych, co daje szanse na ich wyleczenie.

W marszu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i mieszkańcy miasta. Uczestnicy marszu nieśli transparenty z napisami: "Wczesne wykrycie ratuje życie", "Pomóżmy sobie wzajemnie". Na czele pochodu szła młodzieżowa orkiestra.

"Wierzę, że taka akcja, uzupełniona codziennymi działaniami, przyniesie ten efekt, że pacjentki będą się zgłaszać we wczesnych stadiach, kiedy rak piersi czy szyjki macicy są wyleczalne" - powiedziała dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej Elżbieta Starosławska.

Na placu Litewskim w centrum miasta w mammobusie można było bezpłatnie poddać się badaniu mammograficznemu. W ustawionych na placu namiotach lekarze onkolodzy i ginekolodzy udzieli porad i konsultacji. Można było też zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cukru we krwi, zapisać się na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

Lekarze podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem obniżenia umieralności z powodu nowotworów piersi i szyjki macicy są badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrycie choroby. Jednak wciąż za mało kobiet zgłasza się na takie badania.

Na Lubelszczyźnie w ciągu siedmiu miesięcy na profilaktyczne badania raka piersi u kobiet w wieku 50-69 lat wykorzystano niecałe 50 proc. środków finansowych przeznaczonych na ten cel w tym roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "Świadomość tego, co można samemu dla siebie zrobić i wcześniej zadbać o to, co się z nami dzieje, jest w naszym społeczeństwie jeszcze za niska" - powiedział za-ca dyrektora NFZ w Lublinie Tomasz Kwiatkowski.

Według statystyk Polska plasuje się na ostatnich miejscach w Unii Europejskiej pod względem wyników leczenia nowotworów. Na raka piersi w rocznie zapada około 11 tysięcy Polek, a na raka szyjki macicy około 4 tysięcy. Około połowa z nich umiera, ponieważ zgłosiły się do lekarza zbyt późno. (PAP)

ren/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)