Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Postulaty Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Opracowanie Karty Kultury dla Białorusi oraz utworzenie platformy współpracy
kulturalnej - to niektóre z postulatów zakończonego w niedzielę w Lublinie Kongresu Kultury
Partnerstwa Wschodniego.

Opracowanie Karty Kultury dla Białorusi oraz utworzenie platformy współpracy kulturalnej - to niektóre z postulatów zakończonego w niedzielę w Lublinie Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego.

W kongresie poświęconym problemom i perspektywom współpracy kulturalnej między Unią Europejską a krajami Partnerstwa Wschodniego uczestniczyło około 250 osób z kilkunastu krajów - artystów, animatorów kultury, samorządowców, polityków, badaczy kultury. Przez trzy dni Kongresu pracowali oni w dziesięciu różnych zespołach roboczych, w których dyskutowali i poszukiwali praktycznych rozwiązań i sposobów wzmacniania współpracy w dziedzinie kultury.

Jeden z zespołów wysunął postulat opracowania Karty Kultury dla Białorusi. Przewidywałaby ona utworzenie Grupy Partnerstwa dla Białorusi w oparciu o organizacje pozarządowe przy wsparciu władz publicznych. W Karcie miałyby się także znaleźć oczekiwania wobec rządów państw PW i UE w dziedzinie budowania relacji z Białorusią w odniesieniu do kultury.

"Przyjęliśmy, że Partnerstwo Wschodnie to jest również projekt idei solidarności, wzajemnego wspierania się. Jeżeli komuś jest trudniej i ktoś ma gorszą sytuację, to trzeba go wspierać. Tak widzimy również potrzebę prorozwojową dla kultury" - powiedział moderator grupy dyskusyjnej Paweł Prokop.

Tekst Karty ma powstać do końca roku. Jej projekt przygotuje zespół roboczy i do końca listopada roześle go uczestnikom Kongresu do konsultacji.

W innej grupie dyskusyjnej powstał pomysł utworzenia platformy współpracy kulturalnej PW, która będzie służyła do wymiany informacji, idei, pomysłów, prowadzenia wspólnych projektów kulturalnych artystów i menedżerów kultury z różnych krajów. Tymczasowy sekretariat platformy ma powstać w Lublinie, a wśród uczestników Kongresu ogłoszono konkurs na jej nazwę.

Padła także propozycja stworzenia specjalnej mapy kultury Partnerstwa Wschodniego, która pokazywałaby konkretne miejsca, instytucje, artystów w krajach objętych Partnerstwem.

Uczestnicy kongresu postulowali również stworzenie mechanizmów przejrzystości w finansowaniu kultury, które objęłyby m.in. niwelowanie barier biurokratycznych i przeciwdziałanie korupcji. Proponowali też stworzenie funduszu Partnerstwa Wschodniego służącego rozwijaniu współpracy kulturalnej. Fundusz powstawałby ze składek krajów PW. Do udziału w Funduszu zaproszone byłyby też inne kraje m.in. Niemcy czy Szwecja.

Dyrektor Rady Programowej Kongresu Krzysztof Czyżewski, który moderował też dyskusję jednej z grup, postulował, aby w dalszych działaniach nie koncentrować się na tworzeniu nowych instytucji kultury, lecz wykorzystywać te już istniejące i zwiększać ich możliwości oraz kompetencje. Podkreślił w tym kontekście znaczenie integracji kulturowej, polegającej m.in. na inicjowaniu wspólnych działań interdyscyplinarnych, z udziałem np. artystów różnych krajów i różnych dziedzin sztuki.

Według Czyżewskiego należy szczególnie mocno akcentować i pokazywać nowoczesną kulturę krajów PW. "My cały czas doświadczamy, jako twórcy kultury, reprezentanci różnych środowisk, że nami chciano by się zainteresować jako folklorem, egzotyką, czymś, co należy do jakiegoś dziedzictwa. Tymczasem chcielibyśmy tworzyć nowoczesną, współczesną kulturę w obrębie Partnerstwa Wschodniego, na to stawiać akcent i tak prezentować się w Europie" - powiedział.

Innym postulatem uczestników Kongresu były wprowadzenie edukacji kulturalnej we wszystkich typach szkół. Chodzi o to, żeby kształcenie w dziedzinie kultury nie było ograniczone do szkolnictwa artystycznego, czy humanistycznego, ale też było obecne w kształceniu na kierunkach ścisłych. Wskazywano tu na przykład Japonii, gdzie elementy kultury wykłada się na wydziałach fizyki czy matematyki.

Wszystkie postulaty Kongresu będą szczegółowo opracowane i zebrane w jednym dokumencie, który ma powstać do końca roku. Potem zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej.(PAP)

ren/ kop/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)