Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Nowa biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

0
Podziel się:

Milion zbiorów pomieści nowa biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego,
która została otwarta we wtorek. Budowa obiektu o wartości 30 mln zł trwała od maja 2011 roku.

Milion zbiorów pomieści nowa biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, która została otwarta we wtorek. Budowa obiektu o wartości 30 mln zł trwała od maja 2011 roku.

Nowoczesny i wielofunkcyjny budynek powstał w Kampusie B przy al. Wojska Polskiego między Collegium Neophilologicum a budynkiem dydaktycznym nauk humanistycznych i społecznych.

Budynek składa się z jednej kondygnacji podziemnej i pięciu nadziemnych. Pomieści on milion zbiorów, ponad 600 tysięcy wolumenów w zamkniętym magazynie oraz 450 tysięcy w części otwartej biblioteki.

W obiekcie znajdują się pomieszczenia do szkoleń, seminariów, zajęć dydaktycznych a także do działań kulturalnych i artystycznych. Instytucja będzie działała na zasadzie biblioteki otwartej, aby czytelnicy mieli dostęp do jak największych obszarów wiedzy. Bibliotekarze - specjaliści w określonych dziedzinach będą pomagać czytelnikom w poszukiwaniach, kierować do odpowiednich działów, organizować dostęp do zbiorów i informacji.

W bibliotece będą rozmieszczone miejsca do pracy, zaprojektowane tak, by uwzględnić różne style uczenia się w strefach cichych i głośnych. Będą stanowiska do pracy indywidualnej, miejsca do pracy grupowej, zajęć dydaktycznych, spotkań, szkoleń, seminariów, konferencji, ale także wypoczynku.

"Nowa biblioteka połączy funkcje wynikające z założeń biblioteki tradycyjnej i elektronicznej a także ośrodków informacji i kultury. Zgodnie ze współczesną filozofią bibliotekarstwa, nie ma tutaj dawnego podziału na strefy książki, opracowania i czytelników" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa zielonogórskiej uczelni Ewa Sapeńko.

Nową bibliotekę zaprojektował zespół Biura Architektonicznego NOW w Łodzi pod kierunkiem Andrzeja Owczarka, a inwestycję zrealizowała firma Skanska. Projekt o wartości 30 mln złotych finansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. (PAP)

mrd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)