Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: W Krakowie siedmiu kandydatów na prezydenta

0
Podziel się:

W Krakowie o fotel prezydenta miasta walczyć
będzie siedmiu kandydatów. O 43 mandaty radnych miejskich
rywalizują 964 osoby.

W Krakowie o fotel prezydenta miasta walczyć będzie siedmiu kandydatów. O 43 mandaty radnych miejskich rywalizują 964 osoby.

Wśród kandydatów na prezydenta Krakowa - największe szanse - według sondażu, zrealizowanego na zlecenie "Gazety Wyborczej" ma obecnie urzędujący prof. Jacek Majchrowski, z 33 proc. poparciem.

Kolejne miejsca zajmują: kandydat PO Tomasz Szczypiński (20 proc.), kandydat PiS Ryszard Terlecki (15 proc.) i kandydat niezależny Józef Lassota (6 proc.). Wyniki te pokazują, że w Krakowie dojdzie do drugiej tury wyborów, a największe szanse, żeby się w niej znaleźć ma właśnie Majchrowski.

Według Komitetu Wyborczego Wyborców "LASSOTA", który podawał mediom wyniki własnego sondażu, przeprowadzonego na próbie 2,2 tys. mieszkańców Krakowa, liderem jest Jacek Majchrowski z 42- proc. poparciem, drugie miejsce zajmuje Lassota z 20-proc. poparciem, trzecie - Tomasz Szczypiński (prawie 18 proc.) a czwarte - Ryszard Terlecki (prawie 17 proc.).

O fotel prezydenta Krakowa ubiegają się także kandydaci: Samoobrony - Leszek Wroński, LPR - Andrzej Flaga oraz Piotr Wojtaszak - kandydat komitetu Nowa Lewica Demokratyczna.

Po burzliwym wstępie do kampanii wyborczej - z doniesieniami o tym, że komendant małopolskiej policji został zdymisjonowany, bo nie zgodził się na założenie podsłuchów u prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego i pozwie, jaki przeciwko ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze złożył Majchrowski - także końcówka kampanii nie przebiega spokojnie.

Majchrowskiemu zarzuca się, że próbował nacisków na media, dzwoniąc do Radia Kraków i wpływając na decyzję o wstrzymaniu emisji audycji Miłosza Horodyskiego. Horodyski został w czwartek zwolniony z pracy.

W ostatnich dniach kampanii, lokalnych polityków Samoobrony a także PiS wspierają ministrowie, którzy na konferencjach prasowych w Krakowie mówią, co zrobili i co zamierzają zrobić.

Kampania do Rady Miasta przebiega w cieniu kampanii prezydenckiej. W Krakowie nie doszło do zblokowania list lewicy z komitetem wyborczym Jacka Majchrowskiego, który postanowił bardzo mocno zaakcentować swoją bezpartyjność.

Listy kandydatów do małopolskiego sejmiku zblokowali: PiS z Samoobroną i LPR. PiS zawarło też porozumienie z mniejszymi ugrupowaniami o wspólnym starcie z jego listy kandydatów: Wspólnoty Małopolskiej, Stowarzyszenia "Samorządny Kraków", Solidarności Rolników Indywidualnych oraz - na mocy porozumienia ogólnokrajowego - PSL Piast i ROP.

Platforma Obywatelska podpisała umowę o blokowaniu list do sejmiku z PSL oraz Krajową Partią Emerytów i Rencistów.

W gminach Łapanów, Gręboszów, Bolesław, Gorlice, Ropa, Sułoszowa, Zielonki, a także w Lubniu, Sieprawiu, Charsznicy, Słaboszowie, Pałecznicy, Budzowie, Jordanowie, Rzepienniku Strzyżewskim, Żabnie i Tomicach jest tylko po jednym kandydacie na wójta lub burmistrza. Podobna sytuacja jest w dziewięciu gminach Podhala i Sądecczyzny: Gorlice, Ropa, Jodłownik, Niedźwiedź, Gródek nad Dunajcem, Kamionka Wielka, Łącko, Nawojowa i Bukowina Tatrzańska.

W gminie Gręboszów (pow. dąbrowski) nie ma żadnego kandydata na wójta. Obecnie urzędujący nie może kandydować z powodu wyroku sądowego. W tej gminie wójta wybierze nowa Rada Gminy.

W Zakopanem w wyborach na burmistrza startuje pięciu kandydatów: senator III i IV kadencji Franciszek Bachleda- Księdzularz zgłoszony przez KW Tatrzańskie Porozumienie Samorządowe; obecny burmistrz Zakopanego Piotr Bąk (KW Klub im. Władysława Zamoyskiego); Jan Maciej Gąsienica-Walczak (KW Jedność Tatrzańska); Janusz Wojciech Majcher (KW Twoje Zakopane); wiceprezes Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Czesław Ślimak (PO).

O 21 mandatów w Radzie Miasta Zakopanego ubiega się 218 kandydatów. Na zgrupowanie list zdecydowały się dwa bloki. PiS połączyło siły z LPR i jednym z lokalnych komitetów. PO zgrupowała listy z trzema lokalnymi komitetami.

Na prezydenta Nowego Sącza kandydują: b. poseł II i III kadencji Jerzy Gwiżdż (KW Stowarzyszenie "Sądecki Dialog"); poseł PiS poprzedniej kadencji Ryszard Aleksander Nowak (PiS); poseł SLD od 1993 r. Kazimierz Sas (koalicja "Lewica i Demokraci"); Jacek Chronowski (KW Chrześcijański Ruch Samorządowy); Piotr Lachowicz (PO).

W Nowym Sączu o 23 mandaty w Radzie Miasta ubiega się 306 kandydatów. PiS zgrupowało swe listy z LPR, a PO z jednym z lokalnych komitetów.(PAP)

wos/ czo/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)