Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek przedstawi we wtorek Prezydium projekt ustawy kompetencyjnej

0
Podziel się:

Marszałek Bronisław Komorowski przedstawi we wtorek Prezydium Sejmu i
Konwentowi Seniorów projekt ustawy kompetencyjnej dotyczącej współdziałania władz w kwestii
polityki europejskiej - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik marszałka Jerzy Smoliński.

Marszałek Bronisław Komorowski przedstawi we wtorek Prezydium Sejmu i Konwentowi Seniorów projekt ustawy kompetencyjnej dotyczącej współdziałania władz w kwestii polityki europejskiej - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik marszałka Jerzy Smoliński.

Podkreślił, że marszałek czekał z projektem ustawy na wyniki referendum w Irlandii w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Obecnie, po pozytywnym wyniku irlandzkiego referendum, można wrócić do tematu - dodał rzecznik marszałka. Projekt zostanie więc we wtorek omówiony na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

O założeniach projektu ustawy kompetencyjnej Komorowski mówił już w kwietniu. Został on przygotowany z inicjatywy marszałka przez grono prawników sejmowych i ma określić zasady współdziałania najważniejszych organów państwa w zakresie polityki europejskiej.

Projekt ustawy kompetencyjnej zakłada m.in. że to rząd ustala stanowisko Polski w sprawach związanych z członkostwem w UE, m.in. w sferze unii gospodarczej i pieniężnej. Ponadto rząd, na wniosek premiera, "udziela organowi państwa upoważnienia do udziału w posiedzeniu instytucji UE". Nieodłączną częścią upoważnienia jest stanowisko w sprawach będących przedmiotem takiego posiedzenia.

Premier - w myśl projektu - ustala również zakres stanowiska, które pozostaje tajemnicą państwową do czasu jego przedstawienia na posiedzeniu instytucji UE.

W piątkowym referendum 67,1 proc. Irlandczyków opowiedziało się za unijnym Traktatem z Lizbony. W ubiegłorocznym referendum przeciwko Traktatowi było ponad 53 proc., a za - prawie 47 proc. Irlandczyków. Po poparciu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandię do wejścia w życie dokumentu brakuje już tylko podpisów prezydentów Czech i Polski pod aktami ratyfikacyjnymi.

Prezydent Lech Kaczyński wielokrotnie deklarował, że podpisze akt ratyfikacji po pozytywnym wyniku irlandzkiego referendum. Prezydenccy ministrowie zapewniają, że Polska nie będzie przeszkodą w ratyfikacji Traktatu z Lizbony, a prezydent podpisze traktat w najbliższym czasie. (PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)