Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałkowie z nadzieją o decentralizacji, czekają na szczegóły

0
Podziel się:

Samorządy województw z nadzieją przyjęły
rządowe zapowiedzi dalszej decentralizacji państwa i wzmocnienia
samorządów; czekają teraz na szczegóły i liczą, że otrzymają
odpowiednie środki na realizację nowych zadań.

Samorządy województw z nadzieją przyjęły rządowe zapowiedzi dalszej decentralizacji państwa i wzmocnienia samorządów; czekają teraz na szczegóły i liczą, że otrzymają odpowiednie środki na realizację nowych zadań.

Taką opinię wyraził w piątek w Częstochowie przewodniczący Konwentu Marszałków Województw RP, marszałek woj. śląskiego Janusz Moszyński.

Zapowiedział, że związane z tym zagadnienia będą prawdopodobnie wśród głównych tematów styczniowych obrad konwentu w Szczyrku. W piątek marszałkowie zakończyli dwudniowe obrady w Częstochowie.

19 grudnia marszałkowie i inni samorządowcy mają spotkać się w tej sprawie z wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Grzegorzem Schetyną.

Według Moszyńskiego, filozofia zmian, przedstawiona wcześniej przez wicepremiera, zyskuje aprobatę samorządów, potrzebne są jednak rozmowy o szczegółach i informacja, jak głęboka ma być decentralizacja, a w związku z tym także redukcja roli administracji rządowej w regionach.

"Generalna filozofia, jeżeli byłaby respektowana, jest taka, że funkcją wojewody powinien pozostać głównie nadzór prawny; czuwanie w imieniu państwa nad tym, by samorządy działały zgodnie z prawem. W mniejszym stopniu byłyby to funkcje kontrolne, a już w najmniejszym zarządzające" - ocenił Moszyński.

Przypomniał, że przekazywanie kompetencji samorządom nie dotyczy tylko zadań wojewodów, ale również tzw. administracji zespolonej, tj. instytucji takich jak np. kuratoria oświaty, dziś podlegających resortowi edukacji. To także sprawy z zakresu polityki przestrzennej, transportu itp.

Na razie, już w najbliższym czasie, na podstawie wcześniej podjętych decyzji samorządy województw przejmą od wojewodów znaczną część zadań z zakresu ochrony środowiska. Podczas częstochowskiego spotkania marszałkowie opowiedzieli się także za przekazaniem samorządom Ośrodków Doradztwa Rolniczego, aby regiony zyskały większy wpływ na rozwój wsi.

W ocenie samorządowców, kluczowe jest, aby przekazywaniu kompetencji towarzyszyło także przekazanie odpowiednich środków. W ocenie marszałka woj. śląskiego, obecny ustrój administracyjny ma charakter - jak się wyraził - "hybrydowy": część zadań z tej samej dziedziny realizują urzędy wojewódzkie, inną - marszałkowskie.

Ukończenie reformy administracyjnej i przywrócenie rangi władzy samorządowej to - jak mówił przed kilkoma dniami szef MSWiA - jedno z najważniejszych zadań jego resortu.

Schetyna zapowiedział na 19 grudnia spotkanie z przedstawicielami wszystkich struktur samorządowych na temat paktu między stroną rządową a samorządową i zasad współpracy między nimi.

"Chcemy współdecydowania z samorządami" - podkreślał Schetyna podczas środowej konferencji prasowej, zapewniając, że rząd zamierza "władzę oddać samorządom, by Polskę zdecentralizować w umiejętny, racjonalny, rozsądny sposób".

Zapowiedział, że MSWiA będzie też chciało odnowić służbę cywilną i "powrócić do etosu urzędnika, który nie jest politykiem lub znajomym polityka".

Do współpracy przy reformie administracyjnej Schetyna zamierza zaprosić prof. Michała Kuleszę, jednego z twórców reformy samorządowej w latach 1989-90. (PAP)

mab/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)