Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Święta Barbara - patronką Pionek

0
Podziel się:

Mieszkańcy Pionek (Mazowieckie) wybrali na
swoją patronkę Św. Barbarę. We wtorek w mieście odbędą się
uroczystości związane z ogłoszeniem patronatu i jubileuszem 75-
lecia istnienia parafii pw. Św. Barbary.

Mieszkańcy Pionek (Mazowieckie) wybrali na swoją patronkę Św. Barbarę. We wtorek w mieście odbędą się uroczystości związane z ogłoszeniem patronatu i jubileuszem 75- lecia istnienia parafii pw. Św. Barbary.

Jak poinformował w poniedziałek PAP burmistrz Pionek Romuald Zawodnik, św. Barbara - jako patronka miejscowej parafii - od wielu lat sprawowała opiekę nad mieszkańcami, którzy w większości byli pracownikami Państwowych Zakładów Prochu, a następnie Zakładów Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki.

"Święta Barbara jest patronką wszystkich zawodów niebezpiecznych: górników, ale także minerów czy saperów. Nic więc dziwnego, że gdy w okresie międzywojennym, gdy budowano w Pionkach wytwórnię prochu, pod jej opiekę oddała się załoga zakładów. Teraz chcemy św. Barbarze zawierzyć całe miasto - dodał Zawodnik.

We wtorek w Pionkach biskup ordynariusz diecezji radomskiej Zygmunt Zimowski odprawi uroczystą mszę świętą i poświęci sztandar miasta. Odczytany zostanie dekret ogłaszający Św. Barbarę patronką Pionek.

W związku z uroczystością Poczta Polska wydała okolicznościowy datownik oraz karty pocztowe. We wtorek wszystkie przesyłki wysyłane z Pionek będą opatrzone pieczęcią z wizerunkiem św. Barbary.

Uroczystościom towarzyszyć będą też obchody 70. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego Pionki były ważnym ogniwem. Odbędzie się konferencja naukowa "Centralny Okręg Przemysłowy w Pionkach: wczoraj, dziś i jutro".

Historia Pionek sięga końca XIV wieku. Pierwsze wzmianki historyczne mówią o młynach Zagożdżon i Pijanka. Potężnym impulsem rozwoju była budowa linii kolejowej w 1885 roku oraz decyzja o budowie Państwowej Wytwórni Prochu w 1922 roku, którą uruchomiono trzy lata później. W 1954 roku natomiast Pionki otrzymały prawa miejskie, a w 1974 roku swój herb.

Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki wywodzą się z powstałej w 1923 roku Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących, ulokowanej w Puszczy Kozienickiej koło wsi Zagożdżon (dzisiejsze Pionki). Do rozpoczęcia wojny zakłady produkowały głównie materiały wybuchowe na potrzeby wojska. W czasach powojennych rozszerzono asortyment i rozpoczęto m.in. produkcję tworzyw sztucznych, klejów itp. Z czasem zaczęto też produkcję polichlorku winylu oraz utworzono jedyną w kraju tłocznię płyt gramofonowych.

W latach 90. zakład objęły grupowe zwolnienia i redukcje produkcji. Firmę podzielono na kilka spółek, aż w końcu nastąpiła upadłość macierzystego zakładu. W 2005 r. od syndyka masy upadłościowej Urząd Miasta w Pionkach odkupił majątek "ZTS Pronit", pozostałe spółki upadły, bądź nadal kontynuują produkcję. (PAP)

ilp/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)