Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN: 53,6 tys. uczniów uczyło się języków mniejszości narodowych w 2013 r.

0
Podziel się:

53,6 tys. uczniów uczyło się języków mniejszości narodowych i języków
regionalnych w roku szkolnym 2012/2013 - informuje MEN. Maturę z języków: białoruskiego,
ukraińskiego i litewskiego zdawało w tym roku 350 uczniów. "Wszyscy odnieśli sukces" - dodaje
resort.

53,6 tys. uczniów uczyło się języków mniejszości narodowych i języków regionalnych w roku szkolnym 2012/2013 - informuje MEN. Maturę z języków: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego zdawało w tym roku 350 uczniów. "Wszyscy odnieśli sukces" - dodaje resort.

We wtorek sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych zajęła się rozpatrzeniem informacji MEN dotyczących edukacji wielokulturowej oraz egzaminów maturalnych z języków mniejszości narodowych.

W roku szkolnym 2012/2013 z możliwości nauki języków mniejszości narodowych i języków regionalnych - jak podała wiceminister edukacji Joanna Berdzik, która z innymi przedstawicielami resortu przedstawiała informacje MEN - korzystało ponad 53,6 tys. uczniów w 996 szkołach każdego typu, czyli w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych.

W grupie tej 1399 uczniów uczyło się języka mniejszości i języka regionalnego w liceach. Najwięcej z nich, bo 703 uczniów uczyło się języka białoruskiego; w dalszej kolejności języka kaszubskiego - 308 uczniów; na trzecim miejscu był język ukraiński - uczyło się go 143 uczniów. Uczniowie ponadto uczyli się się również jako języków mniejszości: litewskiego, łemkowskiego, niemieckiego, ormiańskiego, słowackiego i hebrajskiego.

Resort edukacji przypomniał też, że obecnie uczniowie szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej mają obowiązek przystąpienia do matury z tego języka w części pisemnej (poziom podstawowy) i w części ustnej (prezentacja wybranego tematu). Uczeń, aby zdać egzamin maturalny i otrzymać świadectwo dojrzałości musi z każdego przedmiotu obowiązkowego, w częściach ustnej i pisemnej, uzyskać co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Wiceszefowa MEN podkreśliła, że wszyscy uczniowie, którzy w roku szkolnym 2012/2013 obowiązkowo zdawali maturę z języka mniejszości odnieśli sukces. Było to 231 abiturientów zdających język białoruski, 90 - język ukraiński i 29 - język litewski. Z danych MEN wynika też, że niewielka liczba uczniów decyduje się na zdawanie na egzaminie maturalnym języka mniejszości narodowej jako przedmiotu dodatkowego. W roku 2012/2013 było to zaledwie 62 uczniów, w tym 13 laureatów szkolnych olimpiad.

Resort edukacji przypomniał też, że od 2015 r. (w związku z wprowadzoną w 2009 r. nową podstawą programową) uczeń przystępujący do matury w części ustnej z danego języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego będzie losował zadanie dotyczące tekstu kultury. Tak samo jak na języku polskim zrezygnowano z prezentacji maturalnej. Natomiast w części pisemnej egzamin z języków mniejszości będzie przeprowadzany tylko na poziomie rozszerzonym. (PAP)

nno/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)