Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN: w tym tygodniu będą rozporządzenia w sprawie lektur i matematyki

0
Podziel się:

Jeszcze w tym tygodniu minister edukacji
podpisze rozporządzenia z nową listą lektur szkolnych i nową
podstawą nauczania matematyki i standardami egzaminacyjnymi z tego
przedmiotu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej
wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Jeszcze w tym tygodniu minister edukacji podpisze rozporządzenia z nową listą lektur szkolnych i nową podstawą nauczania matematyki i standardami egzaminacyjnymi z tego przedmiotu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Kłosowski odmówił wyjaśnienia, dlaczego nowy minister chce zmienić listę lektur, przygotowaną przez poprzednika. Nie sprecyzował też, jakie to będą zmiany.

Zamieszanie wokół listy lektur trwa od początku maja. Przygotowane wtedy przez resort rozporządzenie było przedmiotem krytyki wielu środowisk. Ostatecznie podpisane przez Roman Giertycha rozporządzenie w sprawie lektur zostało 24 lipca uchylone przez Radę Ministrów. Uchylono je m.in. ze względu na brak na liście lektur prozy Gombrowicza, o czym informował premier Jarosław Kaczyński. Zastrzeżenia premiera budziła też obecność w kanonie lektur powieści "Listy Nikodema", autorstwa jednego z twórców Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON), Jana Dobraczyńskiego.

Jeszcze w lipcu MEN przygotowało kolejne rozporządzenie. Znalazły się w nim fragmenty powieści "Ferdydurke" Gombrowicza. Dokonano też zmian uwzględniających postulaty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, włączono m.in. do listy lektur wierszy Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego. Roman Giertych podpisał to rozporządzenie 6 sierpnia.

Opublikowany na stronach internetowych MEN nowy projekt (z 22 sierpnia) różni się od rozporządzenia, podpisanego przez Romana Giertycha, w częściach poświęconych lekturom dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Z listy lektur w podstawówce zniknęły: "Anaruk, chłopiec z Grenlandii" Aliny i Czesława Centkiewiczów, "Karolcia" Marii Krueger, "Chatka Puchatka" Alana Aleksandra Milne, "Dzikowy skarb" Karola Bunscha, "Robinson Crusoe" Daniela Defoe, "Pan Samochodzik i Templariusze" Zbigniewa Nienackiego oraz "Władca Pierścieni" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Dodano natomiast baśnie Hansa Christiana Andersena, "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, "Wspomnienia niebieskiego mundurka" Wiktora Gomulickiego, "Szatan z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego, "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego, "W 80 dni dookoła świata" Julisza Verne'a oraz "Bajki robotów" Stanisława Lema. Wybór wierszy Jana Brzechwy został zastąpiony "Akademią Pana Kleksa" tego autora.

Do listy lektur dla szkół ponadgimnazjalnych na poziomie podstawowym dopisane zostały: "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Pożoga" Zofii Kossak Szczuckiej oraz "Robinson Crusoe" Daniela Defoe. Skreślone zostały "Listy Nikodema" Jana Dobraczyńskiego.

Na poziomie rozszerzonym lista lektur została wzbogacona o: "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Sir Tomasz More odmawia" Hanny Malewskiej i "Zasypie wszystko, zawieje" Włodzimierza Odojewskiego. Ponadto, do listy pisarzy emigracyjnych, z których twórczością powinni zapoznać się uczniowie, dopisano Witolda Gombrowicza.

Na temat nowego rozporządzenia, dotyczącego nauczania matematyki, Kłosowski powiedział, że zostało ono przygotowane z powodu wprowadzenia obowiązkowej matury z matematyki od 2010 r.

Na stronie resortu został też opublikowany projekt rozporządzenia, zmieniającego kalendarz roku szkolnego. Napisano w nim, że w szkołach, w których znaczna część uczniów i nauczycieli obchodzi święta Bożego Narodzenia według obrządku prawosławnego (czyli według kalendarza juliańskiego), ferie zimowe mogą być połączone z przerwą świąteczną. Wiceminister Kłosowski nie wyjaśnił, dlaczego MEN zamierza wprowadzić tę regulację. Poinformował jedynie, że resort nie chce rezygnować z ustalania terminów ferii zimowych w różnym czasie dla różnych regionów.

"Doświadczenie pokazało, że zróżnicowane terminy ferii zimowych w różnych częściach kraju, to dobre rozwiązanie" - tłumaczył. (PAP)

ula/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)