Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Menadżerowie służby zdrowia: decyzja o prywatyzacji szpitali powinna należeć do samorządów

0
Podziel się:

W Polsce system opieki zdrowotnej powinien być
oparty na zakładach publicznych i niepublicznych, a decyzja o
przekształceniu powinna zapadać na szczeblu lokalnym - uważają
uczestnicy I Forum Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej
(STOMOZ), które odbywa się w Spale (Łódzkie).

W Polsce system opieki zdrowotnej powinien być oparty na zakładach publicznych i niepublicznych, a decyzja o przekształceniu powinna zapadać na szczeblu lokalnym - uważają uczestnicy I Forum Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ), które odbywa się w Spale (Łódzkie).

Na Forum przyjechało ok. 80 menedżerów służby zdrowia - zarówno dyrektorów szpitali publicznych, jak i prezesów przekształconych niepublicznych ZOZ-ów oraz przedstawiciele samorządów terytorialnych z całego kraju. Tematem przewodnim I Forum są przekształcenia Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w niepubliczne ZOZ-y.

W stanowisku przyjętym przez uczestników Forum, podkreślono, że w Polsce system opieki zdrowotnej powinien być oparty na zakładach publicznych i niepublicznych.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Jarosława Kozery, istotna jest rola, jaką szpital spełnia w lokalnej społeczności. W jego ocenie, nie ma wątpliwości, że szpital powiatowy, który obejmuje populację 60-100 tys. mieszkańców bardzo dobrze prowadzi się w formie niepublicznej.

Według uczestników Forum, decyzja o przekształceniu powinna zapadać na szczeblu lokalnym a nie centralnym, bo to samorządy powinny same decydować czy chcą prywatyzować szpitale.

W stanowisku podkreślono także, że należy większy nacisk położyć na uświadomienie społeczeństwa w zakresie przekształceń własnościowych w służbie zdrowia. "Społeczeństwo lokalne, którego dotyczy to przekształcenie, ma prawo się obawiać i ma prawo domagać się rzetelnej informacji" - zaznaczył Kozera. Podał przykład szpitala we Wrześni, który aby mógł się rozwijać został przez samorząd przekształcony mimo, że nie był w złej sytuacji finansowej.

"Jedną z kluczowych rzeczy było zaangażowanie społeczności lokalnej w to przekształcenie, poprzez konsultowanie, zaangażowanie ludzi w tę zmianę" - wyjaśnił.

Menadżerowie podkreślają także, że pacjent ubezpieczony otrzymuje świadczenia medyczne bezpłatnie zarówno w publicznym, jak i niepublicznym ZOZ-ie a przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w zakład niepubliczny, nie stanowi dla ubezpieczonych zagrożenia.

"Z mojego doświadczenia wynika, że to właśnie prywatny szybciej się dostosowuje do warunków, które NFZ +narzuca+, dużo szybciej poprawia jakość pracy personelu i jakość pobytu pacjenta. Tak naprawdę ubezpieczony nie musi się obawiać" - zaznaczył szef STOMOZ.

Według niego, w Polsce kilkaset przychodni oraz ok. 60 szpitali zostało dotąd przekształconych w niepubliczne ZOZ-y.

STOMOZ jest najstarszym stowarzyszeniem w Polsce skupiającym menedżerów opieki zdrowotnej. Powstało w 1991 roku i zrzesza 1400 menedżerów służby zdrowia z całego kraju. (PAP)

szu/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)