Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: będziemy przekonywać Polskę do zgody na wiążący próg 20 proc. energii odnawialnej w 2020 roku

0
Podziel się:

Będziemy intensywnie przekonywać Polskę, by
zaakceptowała 20-procentowy udział energii odnawialnej i 20-
procentową redukcję emisji CO2 w UE do 2020 roku - zapowiedziała w
czwartek, kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu europejskiego w
Brukseli, kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Będziemy intensywnie przekonywać Polskę, by zaakceptowała 20-procentowy udział energii odnawialnej i 20- procentową redukcję emisji CO2 w UE do 2020 roku - zapowiedziała w czwartek, kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu europejskiego w Brukseli, kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podała przykład swojego kraju, gdzie niemal jedna trzecia energii elektrycznej pochodzi z węgla brunatnego (Polska energetyka opiera się na węglu kamiennym). "W krótkim terminie to rozwiązanie tanie, pewne i bezpieczne, ale my musimy myśleć długoterminowo, i o tym, jakie będą koszty naszych działań w przyszłości". "Jeśli myślimy o konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla, to nie jest bardzo pomocne rozwiązanie" - dodała.

Dlatego - tłumaczyła Merkel - Niemcy naciskają na zobowiązanie się Unii Europejskiej, by do 2020 roku 20 proc. energii pochodziło z czystych źródeł odnawialnych (słońce, wiatr, biomasa, źródła geotermalne). Zapowiedziała, że na czwartkowo-piątkowym szczycie będzie do tego przekonywała Polskę i inne kraje, które są niechętne wyznaczeniu sztywnych celów, preferując niewiążące deklaracje.

"Potrzebujemy jasnych celów, bo tylko wtedy przemysł będzie skłonny zainwestować w innowacyjne rozwiązania. Oczywiście musimy rozłożyć ciężar zobowiązań, ale w długiej perspektywie naszym celem musi być większe wykorzystanie energii odnawialnej - powiedziała. - O tej długoterminowej wizji będziemy rozmawiać z naszymi polskimi partnerami".

Dla Polski - zdaniem Merkel - wielką szansą może być uprawa roślin energetycznych do produkcji biopaliw.

W odpowiedzi na coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatyczne, UE ma na szczycie dać przykład reszcie uprzemysłowionego świata, zwiększając do 20 proc. wykorzystanie przez kraje członkowskie energii odnawialnej i zapowiadając 20-procentową redukcję emisji CO2 do 2020 roku. Udział biopaliw używanych w transporcie ma wzrosnąć do 10 proc.

Do ustalenia pozostaje, czy cele będą wiążące. Polska podkreśla, że unijne cele nie mogą zahamować rozwoju polskiej gospodarki; chce też przypomnieć swoje postulaty solidarności i bezpieczeństwa energetycznego.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)