Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Fotyga zapowiada zacieśnienie współpracy ze Stolicą Apostolską

0
Podziel się:

(inne wypowiedzi minister dla PAP)

(inne wypowiedzi minister dla PAP)

12.4.Watykan (PAP) - Minister spraw zagranicznych RP Anna Fotyga zapowiedziała w czwartek po rozmowach w Watykanie, że dojdzie do intensyfikacji współpracy i konsultacji między Polską a Stolicą Apostolską, zwłaszcza - jak podkreśliła - w kwestiach dotyczących unijnego traktatu konstytucyjnego.

Następnie w rozmowie z PAP minister Fotyga ujawniła, że w jej rozmowie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone poruszony został także problem negatywnego obrazu Polski w zagranicznych mediach.

Na konferencji prasowej w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej szefowa polskiej dyplomacji wyjaśniła, że zacieśnienie konsultacji między Polską a Watykanem polegać będzie na stałej wymianie informacji na temat dyskusji toczącej się w Unii Europejskiej.

Minister Fotyga powiedziała, że polska ambasada przy Stolicy Apostolskiej będzie bardziej zaangażowana w kontakty z Watykanem w kwestii unijnego traktatu.

"Pani ambasador Hanna Suchocka będzie nieco bardziej zaangażowana w kwestie związane z koordynacją pracy, przekazywaniem wzajemnie stanowisk dotyczących traktatu konstytucyjnego" - powiedziała Anna Fotyga po rozmowach z kardynałem Tarcisio Bertone oraz sekretarzem do spraw stosunków z państwami arcybiskupem Dominique'iem Mambertim.

"Uzgodniliśmy, że Polska na bieżąco będzie dostarczała argumentów w tych sprawach, bo traktat konstytucyjny jest stałym tematem rozmów wszystkich przedstawicieli polskiego rządu, Pałacu Prezydenckiego, w tym samego prezydenta, ze Stolicą Apostolską" - podkreśliła minister Fotyga, zauważając, że rozmowy te nie dotyczą wyłącznie chrześcijańskich korzeni Europy, ale także "spraw związanych z kwestiami czysto konstytucyjnymi, kompetencji między państwami członkowskimi a Wspólnotą".

Mówiąc o spotkaniu z kardynałem Bertone zapewniła, że "to była bardzo, bardzo ciekawa i bardzo miła rozmowa, odzwierciedlająca stan stosunków Polski ze Stolica Apostolską".

W rozmowie z PAP minister Fotyga określiła jako realny majowy termin zakończenia kryzysu w sprawie rosyjskiego embarga na polskie mięso, o czym mówił w środę w Warszawie przewodniczący Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Jo Leinen.

Anna Fotyga przypomniała, że 18 maja odbędzie się szczyt Unia- Rosja i, jak zauważyła, "dobrze by było, żeby do tego czasu sprawa została rozwiązana".

Z arcybiskupem Mambertim szefowa polskiej dyplomacji rozmawiała o impasie w stosunkach UE-Rosja w związku z zablokowaniem przez Warszawę rozmów na temat nowej umowy o partnerstwie i współpracy, w odpowiedzi na wprowadzenie rosyjskiego embarga na polskie mięso.

Podkreśliła: "Rozmawiałam o naszym doświadczeniu w relacjach z Rosją, rozmawiałam, przekazując przede wszystkim arcybiskupowi Mamberti bardzo szczegółową relację z całego procesu przygotowań do negocjowania umowy Unia-Rosja. Musiałam wyjaśniać nasze stanowisko, chcąc wytłumaczyć, bo takie było tło tej rozmowy, powody stanowiska, które zajęła Polska w procesie przyjmowania mandatu negocjacyjnego i argumenty, które za tym stały".

W rozmowie z korespondentką PAP w Rzymie minister Fotyga przyznała, że powodem do niepokoju jest niekiedy bardzo zły, krytyczny obraz Polski we włoskiej prasie i ujawniła, że kwestia ta pojawiła się w jej rozmowie z watykańskim sekretarzem stanu.

"To jest problem bardzo złożony. Mówiłam o tym nie tylko ja, długo też o tym mówił kardynał Bertone, dlatego, że wspólną bolączką i Polski, i Stolicy Apostolskiej jest to, że niektóre media wypaczają bądź intencje, bądź w ogóle działania" - powiedziała minister spraw zagranicznych.

Minister Fotyga wyraziła opinię, że negatywny obraz Polski, zwłaszcza w europejskiej prasie, wynika z tego, że "Polska przeprowadziła pewną reorientację swojej polityki, starając się zmienić swoją pozycję wewnątrz Unii Europejskiej". Według Anny Fotygi, krytyka jest reakcją mediów na zmianę postępowania polskich władz, gdyż - jak podkreśliła - "do 2004 roku musieliśmy zawierać cały szereg kompromisów, nieco więcej niż musi to robić państwo członkowskie Unii Europejskiej".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)