Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister przyjął dymisję dyrektora Instytutu Zachodniego w Poznaniu

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyjął dymisję prof. Andrzeja
Saksona z funkcji dyrektora Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Informację przekazało biuro rzecznika
prasowego MSZ.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyjął dymisję prof. Andrzeja Saksona z funkcji dyrektora Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Informację przekazało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Prof. Sakson kierował Instytutem Zachodnim od 2004 roku. Jak powiedział we wtorek PAP, u podstaw jego dymisji leżał konflikt z częścią pracowników instytucji.

"W sierpniu 2010 roku grupa pracowników, bez konsultacji z dyrektorem i radą naukową, złożyła w MSZ propozycję przyłączenia Instytutu Zachodniego do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ta decyzja nie spotkała się ze zrozumieniem z mojej strony, a także ze strony ministra" - tłumaczył prof. Sakson. Jak zaznaczył, jego zdaniem powodzenie planów grupy pracowników oznaczałoby utratę autonomii placówki.

Prof. Sakson wyjaśnił, że on sam popierał koncepcję ministerstwa, które dążyło do stworzenia z Instytutu Zachodniego naukowego think-tanku. Na to nie chciała przystać część pracowników.

Efektem konfliktu w instytucie było m.in. samorozwiązanie rady naukowej, a dyrektor placówki oddał się do dyspozycji ministra. "Zmiany te nie wpływają na funkcjonowanie placówki, wykonywanie zadań statutowych, przygotowywanie ekspertyz i analiz dla MSZ, a także na prowadzoną w instytucie pracę naukową" - zapewnił Sakson.

Jak poinformowało ministerstwo w komunikacie, wkrótce zostaną podjęte decyzje, które umożliwią Instytuowi Zachodniemu "sprawne i owocne działanie pod nowym kierownictwem". Andrzej Sakson będzie pełnił swoją funkcję do czasu otrzymania formalnego pisma od ministra. Następnie może pełnić obowiązki dyrektora do czasu wyłonienia nowej rady naukowej. Niewykluczone też, że ośrodkiem do tego czasu pokieruje jego zastępca.

Sakson poinformował, że po otrzymaniu oficjalnej decyzji o dymisji zamierza pozostać w Instytucie Zachodnim jako pracownik naukowy.

Instytut Zachodni jest interdyscyplinarną instytucją badawczą. Prowadzi badania z zakresu nauk politycznych, historycznych, socjologicznych, ekonomicznych i prawnych, odnoszące się do problematyki stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich oraz polityki europejskiej. Został powołany w 1944 roku. Od 1992 r. podlega Ministerstwu Spraw Zagranicznych. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)