Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Sprawiedliwości: obligatoryjna mediacja dla małżeństw z dziećmi

0
Podziel się:

Wprowadzenie obligatoryjnej mediacji w
sprawach o rozwód lub separację, gdy małżonkowie mają małoletnie
dzieci - projekt takiej zmiany przepisów przygotowuje Ministerstwo
Sprawiedliwości.

Wprowadzenie obligatoryjnej mediacji w sprawach o rozwód lub separację, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci - projekt takiej zmiany przepisów przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak zapowiedziała we wtorek na posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej zastępca dyrektora departamentu sądów powszechnych w resorcie sprawiedliwości Grażyna Kołodziejska, taki projekt do końca czerwca zostanie skierowany na posiedzenie rządu.

Kołodziejska poinformowała, że - według resortu - nie ma potrzeby przywrócenia posiedzenia pojednawczego w sprawach o separację lub rozwód do Kodeksu postępowania cywilnego. Wniosek o rozważenie podjęcia takiej inicjatywy ustawodawczej zgłosił przewodniczący komisji Antoni Szymański.

Według niego, "przywrócenie posiedzeń pojednawczych jest niezbędne ze względu na trwałość rodzin i dobro dzieci". "Do grudnia 2005 r. posiedzenie pojednawcze było wstępem do procesu rozwodowego, dzięki któremu wiele małżeństw wstrzymywało decyzję o rozejściu się. Od grudnia 2005 pozostała tylko dobrowolna mediacja, z której korzysta niewiele osób" - podkreślił.

W ocenie Szymańskiego, mediacja nie jest tak skuteczna, ponieważ jest dobrowolna i nie zawsze obie strony się na nią godzą. Jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłaby obligatoryjna rozprawa pojednawcza oraz dodatkowo dobrowolna mediacja.

Kołodziejska przekonywała z kolei o większej skuteczności mediacji niż posiedzenia pojednawczego. "Mediator i strony mają miesiąc na prowadzenie spotkań, a posiedzenie pojednawcze to jednorazowe formalne spotkanie" - podkreśliła. Dodała, że mediacja prowadzona jest przez kompetentną lub zaprzyjaźnioną osobę, a posiedzenie pojednawcze prowadzi urzędnik-sędzia.

Jak zaznaczyła, z raportów sądów wynika, że z miesiąca na miesiąc jest prowadzonych coraz więcej mediacji w sprawach o separację i rozwód.

Mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona do Kodeksu postępowania cywilnego w 2005 r. Jest dobrowolna, jej podstawowym warunkiem jest zgoda obu stron konfliktu. Mediatorem może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca z praw publicznych.(PAP)

bpi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)