Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie finansów UE oceniają gotowość Słowenii i Litwy do przystąpienia do euro

0
Podziel się:

Ministrowie finansów z krajów UE
dokonali w piątek pierwszej oceny wniosków Litwy i Słowenii o
przyjęcie ich do strefy wspólnej waluty w styczniu 2007 r.

Ministrowie finansów z krajów UE dokonali w piątek pierwszej oceny wniosków Litwy i Słowenii o przyjęcie ich do strefy wspólnej waluty w styczniu 2007 r.

Przemawiając na otwarciu nieformalnego dwudniowego spotkania w Wiedniu, austriacki minister finansów Karl-Heinz Grasser powiedział, że Słowenia ma "duże szanse", by przystąpić do euro w bliskim terminie. "Jeśli wszystkie kryteria zostaną spełnione, będzie to pierwszy kraj (spośród nowych członków UE), który dołączy" do strefy euro - powiedział dziennikarzom.

O ile Słowenia ma "duże szanse", to Litwa ciągle jeszcze ma problemy z inflacją - uważa austriacki minister. Podkreślił on, że przy wchodzeniu dalszych krajów do strefy euro powinny być ściśle przestrzegane kryteria i nie ma mowy o kompromisach. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na trwałe obniżenie inflacji.

"Stabilność euro jest kwestią najważniejszą" - podkreślił.

Komisja Europejska 16 maja ma wydać opinię w sprawie przyjęcia obu krajów do strefy euro. Ministrowie finansów mają podjąć decyzję 28 czerwca.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet zwrócił uwagę, że protekcjonizm w Europie i na świecie może zahamować wzrost. "Uważam, że jest to zjawisko, któremu musimy się przeciwstawić na płaszczyźnie globalnej" - dodał.

Trichet zauważył, że działania Francji i Hiszpanii w obronie krajowych producentów energii w ostatnich miesiącach doprowadziły do naruszenia przepisów, które mówią, że bezprawne jest dyskryminowanie przez rządy zagranicznych nabywców.

Według Tricheta ministrowie w pełni popierają wysiłki Komisji Europejskiej, by przełamać bariery narodowe w prowadzeniu interesów w Europie.

Jednak powściągliwie tylko poparli ideę kontynuowania prac nad stworzeniem wspólnych standardów podatku dochodowego od osób prawnych. Jest mało prawdopodobne, by opracowano oficjalne plany przed 2008 r.

Głównym przedmiotem sobotnich rozmów między UE a 13 krajami azjatyckimi ma być odpowiedź na wysokie ceny ropy naftowej. Ministrowie mają omówić również światową sytuację gospodarczą i wymienić poglądy na temat przystosowania się do globalizacji oraz na temat podziału głosów w głosowaniach w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. (PAP)

kd/ mc/ 7603 7668

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)