Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Molineri: Wrocław może być centrum wysokiej kultury i kreatywności

0
Podziel się:

Wrocław ma szansę stać się w przyszłości centrum wysokiej kultury i
kreatywności - uważa sławny włoski twórca wzornictwa przemysłowego Giuliano Molineri. Designer
zakończy w niedzielę kilkudniową wizytę w stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław ma szansę stać się w przyszłości centrum wysokiej kultury i kreatywności - uważa sławny włoski twórca wzornictwa przemysłowego Giuliano Molineri. Designer zakończy w niedzielę kilkudniową wizytę w stolicy Dolnego Śląska.

Molineri odwiedził Wrocław w ramach inicjatywy Akcelerator Designu oraz programu Visiting Professors.

Akcelerator Designu to przedsięwzięcie, którego celem jest propagowanie idei dobrego designu - rozumianego nie tylko jako wygląd, lecz również proces tworzenia produktu praktycznego, funkcjonalnego, ergonomicznego, innowacyjnego i optymalnego finansowo. W inicjatywie uczestniczy m.in. Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Podczas kilkudniowej wizyty Molineri m.in. wygłosił wykłady dla studentów Akademii Sztuk Pięknych (ASP) i mieszkańców Wrocławia.

Zdaniem włoskiego designera Wrocław jest podobny w kilku aspektach do Turynu, który w 2008 r. był Światową Stolicą Designu. "W tym mieście, podobnie jak w Turynie, jest charakterystyczna i niepowtarzalna architektura, która buduje tożsamość tego miejsca" - powiedział Molineri podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia. Zdaniem designera we Wrocławiu jest również obiekt, który może stanowić doskonały symbol miasta. "To Hala Stulecia, której niesamowitemu wnętrzu należy nadać właściwą wartość" - dodał.

Perspektywę rozwoju w zakresie wzornictwa przemysłowego i stworzenia wyraźniej tożsamości miasta stanowi również, zdaniem Molineriego, organizacja we Wrocławiu Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. "Podobnym wydarzeniem w Turynie były zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 r." - powiedział.

Stolica Dolnego Śląska ma również potencjał w postaci studentów wzornictwa przemysłowego studiujących na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. "W Turynie rozwój designu był ściśle związany z otwarciem tego kierunku na tamtejszej Politechnice. Bardzo dobrą inicjatywą jest również stworzenie we Wrocławiu przedsięwzięcia Akcelerator Designu" - mówił.

Zdaniem Molineriego kierunek wzornictwa przemysłowego powinien również powstać na Politechnice Wrocławskiej. "Ścisła współpraca między inżynierami i artystami jest niezbędna do rozwoju nowoczesnego wzornictwa przemysłowego" - twierdził włoski designer.

Zadowoleni ze spotkania z Molinerim byli studenci wrocławskiej ASP, którzy po brzegi wypełnili aule uczelni. "Molineri pokazał, że innowacyjne i ciekawe projekty powstają zawsze w grupie i towarzyszy im odwaga projektantów, to cenna uwaga dla polskich designerów" - powiedziała w rozmowie z PAP Joanna, absolwentka wrocławskiej ASP.

Zdaniem Marty, studentki II roku wzornictwa przemysłowego, cenną wskazówką włoskiego projektanta było zwrócenie uwagi, że dobry projekt niesie ze sobą zawsze emocje. "Są to zarówno emocję samego twórcy, jak i odbiorców" - powiedziała studentka.

Guliano Molineri był współtwórcą i wieloletnim szefem włoskiej firmy Giugiaro Design, która m.in. projektuje samochody. Giugiaro współtworzyło w ostatnich dziesięcioleciach produkty takich światowych marek jak Fiat, Alfa Romeo, Nikon, Seiko, Sony i Philips. Ich projekty były wielokrotnie nagradzane m.in. we Włoszech, Japonii i Niemczech.

Sam Molineri brał udział w zakończonych sukcesem staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 r. oraz w działaniach, dzięki którym to włoskie miasto uzyskało tytuł Światowej Stolicy Designu w 2008 r.

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)