Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: w e-sądzie zatrudnieni dodatkowi pracownicy

0
Podziel się:

Ponad 20 dodatkowych osób zatrudnionych zostanie w działającym od początku
stycznia e-sądzie. To konieczne z powodu dużego zainteresowania elektronicznym trybem rozpatrywania
spraw - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości.

*Ponad 20 dodatkowych osób zatrudnionych zostanie w działającym od początku stycznia e-sądzie. To konieczne z powodu dużego zainteresowania elektronicznym trybem rozpatrywania spraw - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości. *

E-sąd, czyli jeden z wydziałów cywilnych lubelskiego sądu rejonowego, rozpatruje najprostsze sprawy w trybie upominawczym. Procedura odbywa się w drodze elektronicznej.

Dotychczas w wydziale tym pracował jeden sędzia jako przewodniczący, 11 referendarzy, 20 pracowników pomocniczych oraz trzech informatyków. "W związku z dużym zainteresowaniem działaniem e-sądu, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o wzmocnieniu go dodatkowymi 10 etatami referendarskimi i 13 urzędniczymi" - podał resort. Pierwsi z dodatkowo zatrudnionych rozpoczęli pracę już od początku lutego, pozostali będą zatrudniani do marca.

Jak informował w czwartek rzecznik prasowy lubelskiego sądu okręgowego Artur Ozimek, od 4 stycznia do 1 lutego do e-sądu wpłynęło 58 tys. 867 spraw, wydano już 14 tys. 945 nakazów zapłaty. "Jeśli takie tempo napływu tych spraw się utrzyma, to można szacować, że w ciągu roku będzie ich blisko 700 tys., czyli znacznie więcej niż pierwotnie przewidywano" - mówił Ozimek.

Ponadto, jak podano w komunikacie, w ministerstwie powołany został zespół ds. monitorowania i wspomagania organizacji rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Jego zadaniem, jak podał resort, będzie "bieżące monitorowanie działania e-sądu, praca nad doskonaleniem jego funkcjonowania i reagowanie na pojawiające się ewentualne utrudnienia w jego pracy".

Tzw. e-sąd jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski - o zapłatę w tzw. trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami np. za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się w drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności.

Osoba wnosząca pozew musi się zalogować na stronie internetowej www.e-sad.gov.pl (odpowiedni link jest też na stronie lubelskiego sądu) i uiścić przekazem elektronicznym opłatę sądową. Składanie pozwu polega na wypełnianiu odpowiednich rubryk.

Według początkowych szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości, w pierwszym roku działalności e-sąd ma rozpatrzyć 400 tys. spraw. W Polsce rocznie takich spraw jest ok. miliona.

Polska jest czwartym krajem w Europie - po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach - który wprowadził tego rodzaju elektroniczny system. Zmiany te mają odciążyć sądy od rozpatrywania spraw, które nie wymagają przeprowadzania postępowania dowodowego. Ponadto elektroniczne postępowanie upominawcze jest krótsze, wygodniejsze i tańsze od tradycyjnego. (PAP)

mja/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)