Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: w polskich aresztach i więzieniach ponad 85 tys. osadzonych

0
Podziel się:

W polskich zakładach karnych i aresztach śledczych osadzonych jest nieco
ponad 85 tys. osób. Spośród nich wymaganej prawem normy trzech metrów kwadratowych powierzchni na
osobę nie ma zagwarantowane ponad 3 tys. osób - wynika z poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa
Sprawiedliwości.

*W polskich zakładach karnych i aresztach śledczych osadzonych jest nieco ponad 85 tys. osób. Spośród nich wymaganej prawem normy trzech metrów kwadratowych powierzchni na osobę nie ma zagwarantowane ponad 3 tys. osób - wynika z poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości. *

W niedzielę w życie weszła nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego w sposób jednoznaczny określająca przypadki, w których możliwe jest osadzenie więźnia w warunkach poniżej 3 m kw. powierzchni na osobę, ale powyżej 2 m kw. Jest to możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach i na czas określony.

Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić skazanego w niespełniającej wymogów celi nie dłużej niż na 90 dni w razie: stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej; ogłoszenia na terenie więzienia stanu epidemii albo konieczności "zapobieżenia wystąpieniu innego zdarzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa skazanego" lub całego więzienia.

Gdy chodzi o skazanych za czyny na tle seksualnym, recydywistów, skazanych, którzy próbowali uciec z więzienia, albo skazanego na karę ponad 2 lat więzienia - taką osobę można umieścić w celi o pogorszonych warunkach na okres do 14 dni. Ten okres może zostać przedłużony tylko za zgodą sędziego penitencjarnego. Łączny czas umieszczenia skazanego w takich warunkach nie może przekroczyć 28 dni. By minimalizować skutki przeludnienia, skazanym osadzonym w gorszych warunkach należy zapewnić codzienne spacery dłuższe o pół godziny lub np. zajęcia sportowe.

Według danych podanych przez resort sprawiedliwości, na początku grudnia łączna liczba osadzonych wynosiła 85 tys. 96 osób. Wszystkich miejsc w zakładach karnych i aresztach śledczych jest 87 tys. 396. Wskaźnik zaludnienia jednostek penitencjarnych wynosi więc 97,4 proc.

"Dzięki podjętym w ostatnich tygodniach działaniom, łączna liczba osadzonych, którym 6 grudnia 2009 r. nie zagwarantowano kodeksowej normy powierzchniowej wyniosła 3124 osoby, co stanowi 3,6 proc. ogólnej liczby osadzonych" - podało ministerstwo w komunikacie.

Spośród 13 inspektoratów Służby Więziennej, jedynie w dwóch - katowickim i białostockim - liczba osadzonych przewyższa liczbę miejsc.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski mówił PAP w połowie listopada, że łącznie w bieżącym roku pozyskano ok. 800 nowych miejsc w więzieniach. "W 2010 r. w sumie prawie 1300 nowych miejsc dla osób pozbawionych wolności powstanie w Zakładach Karnych w Koronowie, Kluczborku, Pińczowie i Żytkowicach. Niektóre placówki penitencjarne zmienią też swój status" - informował minister. Od 5 października br. działa też nowy Zakład Karny w Opolu Lubelskim z miejscami dla 623 skazanych.

Na początku września w życie weszła zaś ustawa o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Przepisy te w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości także mają prowadzić do zmniejszenia przeludnienia w polskich więzieniach.

Przewidziane w polskich przepisach Kkw minimum powierzchni w celi na poziomie 3 m kw. na jednego osadzonego jest jednym z najniższych w Europie. Na przykład w Austrii wynosi ono 6 m kw., w Belgii - 9, w Portugalii i Niemczech - 7, a w Grecji i Holandii - 10. Zbliżona wielkość jest jedynie w Czechach, gdzie wynosi 3,5 m kw. (PAP)

mja/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)