Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP zamierza doprowadzić do połączenia PKO BP z PZU

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zamierza
doprowadzić do powstania grupy bankowo - ubezpieczeniowej,
składającej się z PKO BP SA oraz PZU SA - poinformował w
komunikacie rzecznik prasowy MSP Paweł Kozyra.

*Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zamierza doprowadzić do powstania grupy bankowo - ubezpieczeniowej, składającej się z PKO BP SA oraz PZU SA - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy MSP Paweł Kozyra. *

"Spółki wchodzące w skład grupy zachowają swoją podmiotowość prawną. Wartość grupy wyniesie około 82 mld złotych, na co składa się 56 mld zł PKO BP SA według aktualnej kapitalizacji giełdowej oraz 26 mld kapitalizacji PZU SA wg cen transakcyjnych ok. 300 zł za akcję" - napisał rzecznik w komunikacie.

W czwartek premier Jarosław Kaczyński poinformował, że planowana jest konsolidacja PZU-PKO BP. "Chcemy stworzyć wielki podmiot w sferze finansów, w tym wypadku nie publicznych, tylko prywatnych, który będzie bardzo istotnym ośrodkiem polskiej siły w naszym życiu gospodarczym" - podkreślił premier.

PKO BP jest zainteresowane konsolidacją z PZU, którą zapowiedział premier. PZU natomiast nie komentuje pomysłu na tworzenie grupy. Największy mniejszościowy akcjonariusz PZU - Eureko - uważa, że dyskusja na ten temat jest przedwczesna.

Pomysły na stworzenie grupy z PKO BP i PZU pojawiają się od kilku lat. W marcu 2004 r. plany Narodowej Grupy Finansowej przedstawiał minister skarbu Zbigniew Kaniewski. W kwietniu 2004 r. ówczesny prezes PKO BP Andrzej Podsiadło, jeszcze przed wprowadzeniem banku na giełdę, mówił, że PKO BP mogłoby przejąć od 10 do 30 proc. akcji PZU. Podkreślał wówczas, że najpierw niezbędne jest rozwiązanie konfliktu akcjonariuszy w PZU.

Kolejny minister skarbu, Jacek Socha, zwracał uwagę, że giełdowy debiut PKO BP oraz zakończenie konfliktu z akcjonariuszami winny poprzedzić ewentualne tworzenie grupy. W listopadzie 2004 r. rozpoczęły się giełdowe notowania PKO BP.

W październiku ub.r. obecny prezes NBP, a wówczas pełniący obowiązki prezesa PKO BP Sławomir Skrzypek, określił się jako zwolennik stworzenia grypy z PKO BP i PZU.

W styczniu br. minister skarbu Wojciech Jasiński mówił, że kierowany przez niego resort nie pracuje nad utworzeniem grupy bankowo-finansowej z PZU, PKO BP oraz związanego z PKO BP Banku Pocztowego. Skarb Państwa ma obecnie 51,49 proc. akcji PKO BP.

W listopadzie 1999 r. 30 proc. akcji PZU zostało kupionych przez holenderskiego inwestora - Eureko w konsorcjum z BIG BG (obecnie Bank Millennium)
. Na przełomie 2004/2005 Eureko odkupiło pakiet akcji PZU posiadany przez Bank Millennium, skupowało także akcje pracownicze. Obecnie holenderski inwestor ma 33 proc. minus jedna, akcji PZU. Na podstawie aneksu do umowy prywatyzacyjnej Eureko miało kupić kolejny pakiet 21 proc. akcji PZU.

W 2002 r. rząd zdecydował jednak, że zachowa kontrolę nad PZU. W sierpniu 2005 r. Eureko wygrało w Trybunale Arbitrażowym w Londynie sprawę, w której zarzucało Polsce naruszenie polsko- holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd w ub.r. przegrał dwa procesy przed belgijskimi sądami, w których kwestionował możliwość zajmowania się sprawą przez Trybunał oraz wybór jednego z sędziów. W styczniu br. Polska wniosła apelacje od obu tych spraw. Skarb Państwa ma 55,09 proc. akcji PZU. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)