Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA: jest pierwszy pakiet zmian decentralizacyjnych

0
Podziel się:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu
Terytorialnego ustaliła pierwszy pakiet zmian dotyczący
dokończenia reformy decentralizacyjnej - poinformował w czwartek
wiceszef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego ustaliła pierwszy pakiet zmian dotyczący dokończenia reformy decentralizacyjnej - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Komisja w skład której wchodzą przedstawiciele rządu oraz środowisk reprezentujących władze lokalne zajmuje się przygotowaniem zmian mających na celu przekazanie kompetencji administracji centralnej (wojewodów) samorządom lokalnym.

Siemoniak ocenił na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji 100 dni pracy MSWIA, że po trzech miesiącach nad reformą "jesteśmy w środku jej przygotowania".

"W ciągu kilku tygodni dostaliśmy 6 tys. propozycji (zmian) ze strony samorządów, osób fizycznych, urzędów i organizacji pozarządowych" - podkreślił wiceminister.

W jego ocenie, tempo pracy nad decentralizacją jest dobre. Przenoszenie kompetencji wojewodów do władz lokalnych ma służyć temu, by wojewoda był tylko przedstawicielem rządu w terenie, sprawował nadzór nad działalnością samorządu i odpowiadał za bezpieczeństwo kryzysowe.

"Nie powinno być tak, jak jest w tej chwili, że zadania wojewody są regulowane w 350 ustawach" - podkreślił.

Wśród najważniejszych ustaleń przyjętych przez komisję rządu i samorządu znalazły się propozycje ustalenia standardów realizacji zadań zleconych samorządom, finansowanych z dotacji celowych, a także tych zadań własnych, które są dofinansowywane z budżetu państwa.

Komisja zdecydowała też, że konieczne jest przywrócenie ustawowych zapisów dotyczących realizacji zasady adekwatności zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego.

Wiceminister finansów i jednocześnie przewodnicząca Zespołu Finansów Publicznych w komisji Elżbieta Suchocka-Roguska zapowiedziała podczas jej posiedzenia, że propozycje zmian zostaną uwzględnione w trakcie przygotowywania reformy przez Ministerstwo Finansów.

Jako najpilniejszą sprawę Suchocka-Roguska wymieniła opracowanie zasad rekompensowania skutków zmniejszenia wpływów samorządów, wynikającego z obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych.

Siemoniak poinformował, że na ukończeniu są prace nad odnowieniem służby cywilnej. W zeszłym roku zmienił się jej system. Zlikwidowane zostały stanowisko szefa Służby Cywilnej, Urząd i Rada Służby Cywilnej.

Obecnie nie ma, jak poprzednio, konkursów na wyższe stanowiska w administracji państwowej - powstał za to Państwowy Zasób Kadrowy, skupiający osoby mogące zająć takie stanowiska. Niedawno umożliwiono też wejście do zasobu kadrowego wszystkim osobom posiadającym stopień doktora.

Wiceszef MSWiA powiedział, że stosowny projekt przygotowywany w Kancelarii Premiera "lada moment" trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Siemoniak powiedział, że przygotowywany jest projekt ustawy metropolitarnej. Dokument będzie regulował. min. planowanie przestrzenne w ramach metropolii, budowę infrastruktury, ochronę środowiska i gospodarkę ściekami. Najbardziej odczuwalny dla mieszkańców będzie jednak wspólny bilet. (PAP)

stk/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)