Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA: przygotowania Polski do Schengen zależne od KE

0
Podziel się:

Polska dotrzyma terminów przygotowania się do
wejścia do układu z Schengen, jeżeli do czerwca Komisja Europejska
przygotuje podstawy prawne zawierające parametry systemów
informatycznych - zapewnia MSWiA.

Polska dotrzyma terminów przygotowania się do wejścia do układu z Schengen, jeżeli do czerwca Komisja Europejska przygotuje podstawy prawne zawierające parametry systemów informatycznych - zapewnia MSWiA.

Sprawa wejścia nowych krajów członkowskich do Schengen była tematem spotkania Doraźnej Grupy Wysokiego Szczebla państw członkowskich, które odbyło się 5 kwietnia 2006 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisji Europejskiej kraje członkowski mają być gotowe do podłączenia się do systemów informatycznych Schengen już w marcu 2007 r. Ich wejście do układu planowane jest na październik tego samego roku.

Jak powiedział w piątek dziennikarzom pełnomocnik rządu ds. systemów Schengen, wiceminister SWiA Grzegorz Bliźniuk, przedstawiciele Komisji Europejskiej deklarowali na spotkaniu Grupy, że podstawy prawne systemów informatycznych powinny być gotowe do końca czerwca. Chodzi tu o parametry do SIS II (systemu informatycznego Schengen zawierający m.in. informacje o osobach poszukiwanych) i VIS (system wymiany informacji wizowej).

"Jeśli do końca czerwca będą gotowe, to my zdążymy. Jeśli to się będzie przesuwało i trafi na przerwę wakacyjną w europarlamencie, to dotrzymanie terminów jest poważnie zagrożone" - podkreślił Bliźniuk. Dodał, że jeżeli w czerwcu okaże się, że nadal nie ma potrzebnych parametrów technicznych, Polska zacznie negocjować z KE przesunięcie terminów.

Bliźniuk wyjaśnił też, że uzyskanie od KE parametrów jest konieczne, ponieważ Polska ustawa o zamówieniach publicznych nie zezwala na przeprowadzenie przetargów bez szczegółowych specyfikacji.

Pełnomocnik zapewniał jednak, że Polska nie czeka biernie na parametry, a cały czas przygotowuje się do dołączenia się do systemów. M.in. jest rozbudowywany Krajowy System Informatyczny, który ma zawierać wszystkie te informacje, które później Polska będzie przekazywać w ramach SIS II.

Układ z Schengen z 1985 r. ostatecznie wszedł w życie w 1995 r. Członkami porozumienia są wszystkie stare kraje Unii z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Wjeżdżający na terytorium obszaru Schengen przechodzą tylko jedną kontrolę graniczną - na zewnętrznej granicy. Potem mogą już podróżować przez kolejne kraje bez każdorazowej kontroli.

Decyzję o budowie SIS II podjęto w 2001 roku. System oprócz dotychczasowych danych ma zawierać również odciski palców oraz zapis kodu DNA. (PAP)

wal/ pru/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)