Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ o możliwości przedłużenia polskiej misji w Iraku

0
Podziel się:

22.3.Warszawa (PAP) - Jedynie od ewentualnej prośby irackiego
konstytucyjnego rządu oraz od mandatu międzynarodowego zależy, czy
Polska będzie rozważała przedłużenie obecności naszych wojsk w
Iraku - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Witold
Waszczykowski.

22.3.Warszawa (PAP) - Jedynie od ewentualnej prośby irackiego konstytucyjnego rządu oraz od mandatu międzynarodowego zależy, czy Polska będzie rozważała przedłużenie obecności naszych wojsk w Iraku - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Uczestniczył on wraz z wiceszefem MON Stanisławem Koziejem w środowym posiedzeniu sejmowych komisji: spraw zagranicznych i obrony narodowej, na którym dyskutowano o obecności polskich wojsk w Iraku i o perspektywie ich wycofania.

"To są dwa podstawowe warunki, które muszą być spełnione, aby Polska rozpatrywała jakąkolwiek decyzję. Jeśli nie zostaną one zrealizowane, to oczywiście nikt nie może dzisiaj zdeklarować, czy (polskie) wojska pozostaną" - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Prezydent Lech Kaczyński, na wniosek rządu Kazimierza Marcinkiewicza, przedłużył do końca 2006 r misję polskich żołnierzy w Iraku. Liczebność kontyngentu, który miałby charakter doradczo-szkoleniowy, ma być sukcesywnie zmniejszana - od ok. 900 żołnierzy w marcu, do być może całkowitego wycofania w końcu roku.

Waszczykowski ocenił, że nie można obecnie podjąć "żadnych zobowiązujących decyzji" w sprawie ew. powrotu polskich żołnierzy do kraju. Trzy kluby - PO, Samoobrona i LPR - złożyły w tej sprawie projekty uchwał, w których zwrócili się do rządu o przedstawienie terminarza wycofania naszych wojsk z Iraku.

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej powiedział, że obecnie nie ma harmonogramu wycofania polskich żołnierzy, ponieważ musi on uwzględniać perspektywę co najmniej pół roku od momentu planowania wycofania wojsk do jego realizacji.

"W momencie, gdy będziemy wysyłali ostatnią zmianę do Iraku, planiści-sztabowcy powinni równocześnie opracowywać harmonogram wycofania tej zmiany" - wyjaśnił Koziej.

Wiceminister Waszczykowski zaznaczył, że polskie wojsko "nie interweniuje" w Iraku, lecz "szkoli, trenuje i przyczynia się do stabilizacji tego kraju". Jak zauważył, o ile w czasach rządów Saddama Husajna, nasze kontakty gospodarczo-polityczne z Irakiem były "praktycznie żadne", to w ub. roku nasza wymiana handlowa - głównie polski eksport - wzrósł o ponad 100 mln dolarów. (PAP)

km/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)