Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ ze zrozumieniem przyjmuje deklarację USA o zwiększeniu ilości wojsk w Iraku

0
Podziel się:

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ze
zrozumieniem przyjmuje deklarację USA dotyczącą zwiększenia
liczebności wojsk w Iraku. Zdaniem MSZ, jest to "wyraz
przekonania, iż powstrzymanie przybierającej na sile przemocy jest
konieczną przesłanką zapewnienia Irakijczykom pomocy i poczucia
bezpieczeństwa".

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ze zrozumieniem przyjmuje deklarację USA dotyczącą zwiększenia liczebności wojsk w Iraku. Zdaniem MSZ, jest to "wyraz przekonania, iż powstrzymanie przybierającej na sile przemocy jest konieczną przesłanką zapewnienia Irakijczykom pomocy i poczucia bezpieczeństwa".

W środowym przemówieniu do narodu prezydent George Bush zapowiedział zmianę strategii w Iraku, w tym głównie wysłanie tam dodatkowych 20 tysięcy wojsk, które mają doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa w tym kraju.

Bush po raz pierwszy przyznał, że jego administracja zrobiła błędy w Iraku, za które - jak powiedział - "odpowiedzialność spoczywa na nim". Podkreślił, że obecna sytuacja w Iraku - gdzie zginęło już ponad 3000 amerykańskich żołnierzy i codziennie kilkudziesięciu Irakijczyków pada ofiarą sekciarskich walk i zamachów - "jest nie do zaakceptowania".

"MSZ z uwagą przyjmuje oświadczenie prezydenta USA George'a Busha w związku z narastającą w Iraku falą przemocy i pogłębiającym się konfliktem wewnętrznym" - czytamy w oświadczeniu rzecznika MSZ Andrzeja Sadosia przekazanym PAP w piątek.

Jak podkreślono, Polska "raz jeszcze pragnie wyrazić swoje potępienie dla przemocy i nienawiści, których owocem jest śmierć niewinnych ludzi". "Potępiamy działania ekstremistów bez względu na ich polityczną czy wyznaniową proweniencję, a także siły zewnętrzne ich wspomagające i zainteresowane pogłębianiem kryzysu irackiej państwowości" - napisał Sadoś.

Polska dyplomacja traktuje deklarację o zwiększeniu liczby wojsk amerykańskich w Iraku "jako podyktowaną moralnym imperatywem solidarności z rozdartym krwawymi waśniami i zagrożonym wojną domową narodem" - zaznaczył.

Resort spraw zagranicznych ma także nadzieję, że decyzja ta przyczyni się do "jak najszybszego ograniczenia cierpień obywateli Iraku i ostatecznie doprowadzą do przejęcia przez Irakijczyków odpowiedzialności za losy swojego kraju i samodzielnego wypracowania koniecznego dla wspólnej przyszłości kompromisu".

"Polska w dalszym ciągu będzie wspierać władze i społeczeństwo Iraku w ich dążeniu do odbudowy i stabilizacji państwa oraz narodowego pojednania" - głosi oświadczenie.

Zaapelowano w nim jednocześnie "o porozumienie i rozpoczęcie dialogu wszystkich tych, dla których dobro niepodzielnego, suwerennego i demokratycznego państwa irackiego jest wartością nadrzędną".

Do sąsiadów Iraku MSZ zaapelowało natomiast "o poszanowanie jego suwerenności i wspieranie działań Irakijczyków oraz społeczności międzynarodowej na rzecz wypracowania rozwiązań uwzględniających przede wszystkim dobro Irakijczyków". (PAP)

ajg/ par/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)